Martin Luther King’in En Önemli 7 Sözü ve Tarihe Geçen Konuşması: Bir Hayalim Var

May 4, 2017

Martin Luther King, bir düşünce emekçisi olarak tüm dünya halkları için önemli bir yerde durmaktadır. Barışa, sevgiye, eşitliğe ve özgürlüğe olan inancı; temel yaşam haklarıyla yan yana büyümüş ve gelişmiştir. Özellikle yaşadığı dönemin sosyal politikalarına karşı giriştiği eylemler ve bu eylemlere bağlı olarak elde edilen kazanımlar, onun ne kadar da haklı olduğunu göstermektedir.

Tarih, King’in insanlığa olan inancını ve bu inançtan doğan hayallerini dile getirdiği “I have a dream” (Bir Hayalim Var) konuşmasına şahitlik ettiği gibi, o konuşmadan doğan her yeni umuda da zemin oluşturacak kazanımlara ev sahipliği yapmaktadır.

King, insanlığı yalnızca hayallerini ve o hayallerden hareketle hayata dokunan düşünceler bıraktı. Ve bununla birlikte oldukça önemli sözler de… O sözleri ve Martin Luther King’in tarihi konuşmasını sizler için listeledik.

Daima barış ve sevgiyle…

1. “Sevgiye saplanıp kalmaya karar verdim. Nefret, taşımak için çok ağır bir yük.”

1

2. “Yaşamımız, önem verdiğimiz olaylara karşı sessiz kaldığımız gün son bulmaya başlar.”

2

3. “Beni korkutan kötülerin baskısı değil iyilerin kayıtsızlığı.”

6

4. “Bir sorunu çözmenin en iyi yolu, nedenini yok etmektir.”

3

5. “İnsanlar genellikle birbirlerinden nefret ederler çünkü birbirlerinden korkarlar; birbirlerinden korkarlar çünkü birbirlerini tanımazlar…”

5
“…Birbirlerini tanımazlar çünkü iletişim kurmazlar; iletişim kurmazlar çünkü sınıflara ayrılmışlardır.”

5.”Ya birlikte kardeş gibi yaşamayı öğreneceğiz, ya da aptallar gibi hep birlikte yok olacağız.”

333

6. “Kuşlar gibi uçmayı, balıklar gibi yüzmeyi öğrendik, ancak kardeşçe yaşamayı unuttuk.”

89

7. “Bazı şeyler doğrudur ve bazı şeyler yanlıştır. Ezelden beri öyle, kesinlikle öyle. Nefret kötüdür. Her zaman yanlıştı ve her zaman yanlış olacak.”

5

BONUS – Bir Hayalim Var

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>