450 Kilometrede 1 Liralık Enerji Yakarak Ödüllere Doymayan Otomobil “1,5 Adana”

September 13, 2017

Ülke olarak başarısıyla koltuklarımızı kabartan bazı projeler dünya genelinde büyük öneme sahip olabiliyor. Özellikle söz konusu enerji kaynaklarında sürdürülebilirlik ve alternatif enerji yöntemleri olduğunda, bu başarı çok daha değerli oluyor. Kendisine son derece ilginç bir isim verilen, üzerinde hala süren çalışmalarıyla, son derece ekonomik elektrikli otomobil “1,5 Adana” da bu başarıyı hak eden çalışmalardan biri.

“1,5 Adana” ismi verilen elektrikli otomobil Çukurova Üniversitesi öğrencileri tarafından 2013 yılında tasarlandı.

bir-bucuk-adana-1

1 liralık enerjiyle 450 kilometre gidebilen ekonomik araç şimdiye kadar katıldığı 4 TÜBİTAK yarışından da başarılı seçilerek ödülleri topladı.

bir-bucuk-adana-2

Şık ve modern bir görünüme sahip otomobil, Kocaeli’de düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları’nda “En az enerji harcayarak 30 tur atma” mücadelesini 31 rakibini geride bırakarak kazandı.

bir-bucuk-adana-3

Adana şehrine atıfta bulunan ismiyle “1,5 Adana”nın mimarı, 30 kişilik öğrenci ekibi.

bir-bucuk-adana-4

İstanbul’da yapılacak ve yurt dışından katılımların da gerçekleşeceği “Shell Eco-Marathon” yarışlarına hazırlanan “1,5 Adana” buradan birincilikle ayrılmayı ümit ediyor.

bir-bucuk-adana-5

Çukurova Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Başkanı ve Çukurova Elektro Mobil Takımı Danışmanı Prof. Dr Hüseyin Akıllı, aracın maksimum hızının 84 kilometre olduğunu vurguluyor.

bir-bucuk-adana-5

Makine Mühendisliği Bölümü araştırma görevlisi Çağrı Uzay ise 4 yıldır ekibin hummalı şekilde çalıştığını belirterek araçtan şu şekilde bahsetti;

bir-bucuk-adana-7

“Aracın bataryası 3-4 saatte full seviyeye geliyor, batarya elektrikli bir araç. Aracımız 1 liraya yaklaşık 150 kilometre yol gitmektedir. Maksimum hızı 84 kilometre saate ulaşmaktadır. Araç, bu yıl Türkiye şampiyonudur. Biz elde ettiğimiz bu mühendisilik bilgisini 4 kişilik binek araç noktasına taşımak istiyoruz. Araç, elektrik motoru hariç, tamamen yerlidir. Elektrik motorunda da Ar-Ge faaliyetlerini yürütüyoruz.”

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>