“Bir Bahar Akşamı Rastladım Size” Şarkısının İçimizi Yakan Hüzünlü Öyküsü

December 29, 2017

Hani hep "aşk iki kişilik bir oyundur" denir ya; eski kuşak, daha doğrusu yasaklı ahlak öğretileriyle yetişen kuşaklar pek bilmez iki kişilik aşkı. Ya rüyalarda ya şiirlerde ya da şarkılarda yaşar yüreğinin en gizli köşesine gömdüğü aşklarını sevdalılar. Bu nedenle de sevilenin sevildiğinden haberi bile olmaz. Çoğu zaman aşklar tek kişilik yaşanır, yüreklere gömülür, üstüne de kan kırmızı güller dikilirdi eskiden. İşte böylesi bir aşkı anlatır "Bir Bahar Akşamı Rastladım Size" şarkısının sözleri. Yozlaşmış tenselleşmiş, bir günlük aşkların revaçta olduğu günümüzde bu aşklara gıptayla ve saygıyla bakmamak mümkün değil. Çünkü o aşklardır bir anlamda sanat dünyasının patika taşları...

1. Bir bahar akşamı rastladım size

1. 1912 yılında Diyarbakır’da dünyaya gelir Fuat Edip Baksı. Eğitim Enstitüsünün Türkçe Bölümünü bitirdikten sonra uzun yıllar Bartın, Zonguldak, Safranbolu ve İzmir’in çeşitli liselerinde ve öğretim kurumlarında öğretmenlik yapar.

2. Sevinçli bir telaş içindeydiniz

2. Yaşamı hakkında çok ayrıntılı bilgiye sahip olmadığımız Fuat Edip’in bu sevilen şarkısıyla ilgili yürek buran öyküsü anlatılanlara göre şöyledir; 19-20 yaşlarında iken rüyasında çok güzel bir kız görür. Ve rüyasında gördüğü o dünyalar güzeli kıza gönlünü kaptırır.

3. Derinden bakınca gözlerinize

3. Genç adam yıllarca rüyalarının aşkı olan o güzel kızı bulma hayaliyle yanıp tutuşur, fakat ne yazık ki bulamaz. Oğullarının günden güne eridiğini gören ailesi bu duruma çok üzülür. Bir şekilde oğullarının ev bark sahibi olmasını isteyen ailesi ve yakınları Fuat Edip’e baskı yaparak onu evlendirirler.

4. Neden başınızı öne eğdiniz?

4. Aradan uzun yıllar geçer. İstanbul’a gelen Fuat Edip'in yolu bir bahar akşamı, Acıbadem semtindeki Çamlıca Kız Lisesi'nin önünden geçer. Vakitlerden akşamüstüdür…

5. İçimden uyanan eski bir arzu

5. Okul zili çalmış ve öğrenciler neşeyle evlerine gitmek üzere dağılmışlardır. Tam bu sırada oradan geçen Fuat Edip'in gözüne kalabalığın içinde arkadaşlarıyla gülüşerek giden güzel bir kız ilişir.

6. Dedi ki yıllardır aradığın bu

6. Şair, adeta donakalır, kendinden geçer. Çünkü bu güzel kız yıllar önce rüyasında görüp aşık olduğu kızdır. Artık yaşı hayli ilerlemiş olan Fuat Edip ister istemez genç kıza bakar kalır…

7. Şimdi soruyorum büküp boynumu

7. Onun kendisine dikkatle ve şaşkınlıkla baktığını fark eden genç kız da utanarak başını önüne eğer. Aradan uzun yıllar geçmiş, şairimiz ev bark sahibi olmuş, yaşlanmıştır, yani artık her şey için çok geçtir.

8. Daha önceleri neredeydiniz?

8. Fuat Edip, adeta beyninden vurulmuş bir halde yoluna devam ederken o unutulmaz mısralar dökülür yüreğinden: "Bir bahar akşamı rastladım size… / Daha önceleri neredeydiniz?” Bu zarafet, özlem ve duygu yüklü dizeler daha sonra Türk müziğinin usta bestekârı Selahattin Pınar tarafından bestelenir ve müziğimizin en sevilen şarkılarından olur.

9. Şairler ölür, şiirler kalır

9. Şiirlerinin dışında romanları da bulunan Fuat Edip Baksı 1974 yılında İzmir’de yaşama veda eder. Ardında “Bir bahar akşamı rastladım size” şarkısından başka “Aşkımın ilkbaharı ilk heyecanım benim, Yüzün pembe güllerden, sesin bülbülden güzel, Bakışın çağırır beni uzaktan ve Uzun yıllar ötesinden hatırını sorayım mı” gibi sevilen şarkılara güfte olan şiirleri kalır.

Bonus

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>