5 Yaşında Microsoft’tan Sertifika Almayı Başaran Dünyanın En Genç Bilgisayar Uzmanı: Ayan Kureyşi

November 17, 2017

Ailenin çocuk üzerindeki yönlendirmelerinin ne kadar önemli olduğunun bir kanıtı niteliğinde olan bu genç arkadaşımız şimdiden geleceğine dair planlarını yapmış ve emin adımlarla ilerliyor.

Şuan 8 yaşında olan Ayan Kureyşi’nin 2 yaşından itibaren bilgisayarlara karşı büyük bir ilgisi olduğu görülüyordu.

hd_559d7abcc612a

Bu sebeple anne ve babasının destekleriyle birlikte bu konuya eğilen Ayan Kureyşi, ailenin yönlendirmelerinin ne kadar önemli olduğunun kanıtı durumunda.

ayankureysi1

5 Yaşına geldiğinde Birmingham Üniversitesi’nde Microsoft tarafından düzenlenen bilgisayar uzmanlığı sertifikası sınavına başvuran Ayan aldığı neticeyle tüm teknoloji dünyasının dikkatini çeker.

ayan qureshi

Sınava girmek için gittiğinde Microsoft yetkilileri Ayan’ın küçük olması sebebiyle endişelenip çekimser davransa da Ayan Kureyşi’nin babası çocuğun tek başına sınavın üstesinden gelebileceğini söyleyerek görevlileri rahatlatmış.

783417-ayanblurb-1414619719-530-640x480

Bu sınavı başarılı bir dereceyle geçen Ayan Kureyşi aynı zamanda dünyanın en genç bilgisayar uzmanı olarak da bu alandaki rekoru eline geçirir.

_84703145_img_8438

Ayan Kureyşi tarafından kırılan bu rekoru ise onun öncesinde 6 yaşındaki Pakistanlı genç bilgisayarcı Mehroz Yawar elinde bulunduruyordu.

photo

Kureyşi bunu henüz bir başarı olarak kabul etmemekte ısrarcı. Kendini her gün daha da geliştirmeye çalışıyor. Ayan’ın evine konumlandırdığı bir bilişim ağı ve bilgisayar laboratuvarı mevcut. Ayrıca kendisi günde iki saat işletim sistemleri üzerine çalışıyor.

78933238newsimage-ayan_342x250

Ayan Kureyşi’nin bir sonraki hedefi ise Silikon Vadisi gibi bir teknoloji merkezi kurmak. Hatta bu teknoloji merkezinin ismi bile hazır. Ayan bu merkeze E-Valley adını vermeyi düşünüyor.

mcp23

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>