5. Düzenlenen Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde Yarışacak 8 Yerli Film

October 18, 2017

Bu yıl 5. düzenlenecek Uluslararası Boğaziçi Film Festivali 17-26 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek. Turizm ve Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle gerçekleştirilecek olan festivalde, Ulusal Uzun Metraj Film yarışmasında 100.000 lira değerindeki ödül için 8 film yarışacak. Uzun Metraj Film yarışmasında yer alacak filmlerin tanıtımını içeren bir liste hazırladık. Keyifli okumalar.

1. “Misafir” / Yönetmen: Andaç Haznedaroğlu

5
Yakınlarını Suriye’deki savaşta yitiren 7 yaşındaki Lena, kız kardeşi ile birlikte Türkiye’ye doğru yola çıkar. Hem ihtiyaçlarını karşılamak için para kazanmak hem de küçük kardeşine kol adeta annelik yapmayı öğrenmek zorundadır. Onlara bu yolculukta destek olan Meryem’le birlikte, boylarından büyük engelleri aşmak için kahramanca bir metanet gösterirler. Türkiye/Ürdün ortak yapımı olan filmi “Her Şey Aşktan” filmiyle hatırladığımız Andaç Haznedaroğlu üstleniyor.

2. “Eşik” / Yönetmenler: Erkan Tahhuşoğlu – Ayhan Salar

566175
Eşik filminde, aynı evde yaşayan farklı kuşaklardan iki kadının öyküsü anlatılıyor. Aslında birbirinin aynası olan farklı kuşaktaki bu iki kadının, delilik sınırındaki özlem ve bekleme süreçlerini konu alan filmin senaryosunu, yapımcılığını ve yönetmenliğini Erkan Tahhuşoğlu – Ayhan Salar ikilisi üstleniyor.

3. “Beginner” / Yönetmen: Burçak Açık Üzen

maxresdefault (1)
Beginner, 60’lı yaşlarının sonundaki bir taksi şoförü olan Faruk’un, İngilizce öğrenmeye çalışma sürecini konu edinmiştir. Kolay olmayan bu uğraşında, karşılaştığı kişiler ve yaşadıklarıyla birlikte hayatındaki değişimler ele alınıyor. Film, yönetmeninin ilk uzun metraj çalışması.

4. “Mavi Sessizlik” / Yönetmen: Bülent Öztürk

20170630142800_29_1
Eski bir asker olan Hakan, tedavi edildiği askeri hastanede, hemşire Ayla’nın özenli bakımı sayesinde iyileşmeye başlar. Gördüğü kabuslar da zamanla azalan Hakan, bir süre sonra bir şeref madalyası ve biraz para ile taburcu edilir. Evine döndüğünde ise eşi ve kıznın kendisini terk etmiş olduğu gerçeğiyle yüzleşmek zorundadır.

5. “Sarı Sıcak” / Yönetmen: Fikret Reyhan

FikretReyhan_SariSicak_02-1024x434
“Sarı Sıcak” filmi, 39. Uluslararası Moskova Film Festivali’nde, yönetmeni Fikret Reyhan’a En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazandırmıştır. Yönetmenimizi bir kez daha tebrik edip, filmin konusuna dönecek olursak: Üretim şekillerinin değişmesiyle birlikte, kendi üretimini yapan ailelerin, tekelleşmeye giden büyük sermayeye teslim olma sürecine atıfta bulunan bir film olduğunu söyleyebiliriz.

6. Murtaza / Yönetmen: Özgür Sevimli

C9N6JujWsAA73ze
Film, Malatya’nın dağ köylerinden birisinde yaşayan Sabure ve Murtaza’nın öyküsünü anlatmaktadır. Sabure çok zaman önce iki gözünü de kaybetmiştir. Eşi Murtaza ona bakmaktadır. Çiftin çocukları ise İstanbul’da yaşamaktadır. Murtaza bir gün kasabaya iner ve bir esnaftan İstanbul’daki kızını arar. Kızının oldukça hasta olduğunu öğrenir ve durumu Sabure’ye çaktırmadan İstanbul yollarına düşer…

7. “İşe Yarar Bir Şey” / Yönetmen: Pelin Esmer

79674
Senaryosunu yönetmen Pelin Esmer ile birlikte yazar Barış Bıçakçı’nın kaleme aldığı İşe Yarar Bir Şey, bir gece trende yolları kesişen iki kadının ilginç yolculuklarını konu ediniyor.
Senaryosunda yönetmen Esmer’in yanı sıra yazar ve senarist Barış Bıçakçı’nın da imzası olan film, bir gece trende yolları kesişen iki kadının “gel beni öldür” diyen bir adama doğru uzanan renkli yolculuklarını konu alıyor. Türkiye, Fransa, Hollanda ve Almanya ortak yapımı olan film, 36. İstanbul Film Festivali’nde FIPRESCI ödülü, 24. Uluslararası Adana Film Festivali’nde ise En İyi Senaryo, En İyi Kadın Oyuncu (Başak Köklükaya) ve En İyi Görüntü Yönetmeni (Gökhan Tiryaki) ödüllerini kazanmıştır.

8. “Bütün Saadetler Mümkündür” / Yönetmen: Selman Kılıçaslan

04
Küçük bir şehirde mühendislik fakültesinde okuyan Ali, Erasmus programıyla yurtdışına çıkma hayalleri kurmaktadır. Bir yandan da yetişkinlik sürecine girdiği için kendisini tanıma ve hayatı sorgulama aşamasındadır. Ali, bir türkü barda solistlik yapan hemşirelik öğrencisi Gülce’den hoşlanmaya başlar. Sakin hayatı, Gülce ve onun bakımını üstlendiği Mevlüt’ün hikayelerinin dahil olmasıyla yepyeni bir yöne girer…

Ayrıca festivalin bu yılki onur konuğu, usta Macar yönetmen Béla Tarr olacaktır

22449769_1033716733434117_8814151738014307114_n

En Güncel Bilgiler ve En Eğlenceli Paylaşımlar İçin Sayfamızı Takip Edin

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>