Geç Kaldığı İçin Titanic’e Binemeyen ve Felaketten Kurtulan Türk Doktor: Besim Ömer Akalın

February 23, 2017

Titanic tarihin en büyük trajedilerinden biri olan ve Dünyanın en büyük transatlantik gemisinin okyanusta buzdağına çarparak batmasıyla sonlanan bir olay. İlk yolculuğuna çıkacağı açıklandığında geminin Southampton-New York arasındaki ilk seferine katılan şanslı insanlar arasında olabilmek için dünyanın sayılı zenginleri, kontesler, lordlar biletleri adeta kapıştı. Geminin en alt bölümündeki 3’üncü sınıf kamaraların bileti bile bugünün parasıyla 1000 dolardı. Titanic’in batacağına kimse ihtimal vermiyordu ancak facia gerçekleştiğinde “Tanrı bile bu gemiyi batıramaz” denilen Titanic okyanusun dibini boyladı. Bu trajik faciada 1514 kişi hayatını kaybetti.

Titanic gemisinde 2223 yolcu vardı, ama aslında gemide 2224 yolcu olması gerekiyordu. Bilet sahiplerinden biri geç kaldığı için gemiye binememişti. Besim Ömer Akalın kötü hava koşulları nedeniyle Titanic’in New York’a gitmek için gemiye bineceği liman olan Fransa’daki Cherbourg limanına yetişemedi ve Titanic gemisini kaçırdı. Oraya vardığında Titanic limandan ayrılalı tam 4 saat olmuştu. Dünyanın en trajik facialarından biri olan Titanic’ten kılpayı kurtulduğunu ise daha sonradan öğrendi.

Besim Ömer Akalın 1912 yılında New York’taki bir sağlık kongresine katılmak için bir ay öncesinden Titanic’te yer ayırtmıştı.

titanic

Yolculuğu Titanic’in sonradan uğrayıp yolcu alacağı Fransa’daki Cherbourg limanında başlayacaktı.

Besim Ömer Akalın limana gidecek olan trene bindi ancak tren kötü hava koşulları, şiddetli yağmur ve bunun yol açtığı toprak kaymaları yüzünden 16 saat gecikti.

titanic

Besim Ömer Akalın Cherbourg limanına vardığında, Titanic gideli tam 4 saat olmuştu.

titanic

Ömer Besim Akalın New York’a gidecek olan başka bir gemiden bilet aldı ve beklerken bir gazeteden Titanic’in battığı haberini okudu. Üstelik ölen yolcular listesinde kendi adı da vardı. Gemiyi kaçırmasına rağmen adı yolcu listesinden çıkarılmamıştı.

titanic

Ömer Besim Akalın kadın ve çocuk hastalıkları konusunda ülkemizin önde gelen doktorlarındandı. Askeri Tıbbiye mezunu olduğu için Ömer Besim Paşa olarak anılıyordu. Daha sonra “Akalın” soyadını aldı.

titanic

Sonraki yıllarda Darülfünun’da rektörlük ve milletvekilliği yaptı.

titanic

Yaşamı boyunca 50 kadar eser bıraktı. Bunlardan en ünlüsü Türkiye’de ayınlanan ilk sağlık yıllığı olan “Nevsal-i Afiyet” idi

titanic

Ömer Besim Akalın; Titanik faciası ile sonuçlanan yolculuk için bileti olup da yolculuğa geç kaldığı için katılamayarak felaketten kurtulmuş tek yolcuydu. Bavulları ve eşyaları önceden gemiye yüklenmiş ancak o olmadan Titanic’te yolculuğa çıkmıştı.

titanic

Yıllar sonra bir röportajında;“Titanic’ten kurtulan tek Türk benim, onun için artık hiçbir kazadan korkmuyorum” demiştir.

titanic
“1514 ölü … Elimi biraz daha çabuk tutsaydım bu sayı 1515 olabilirdi. Hayatımı bir vapuru kaçırmama borçluyum.”

Kaynak; 1, 2, 3, 4

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>