Yeteneksiz Olduklarını Düşünmelerine Rağmen Şanslarını Sonuna Kadar Zorlayan 13 Ünlü

August 15, 2017

Ne kadar büyük zorluklarla karşılaşırsanız karşılaşın hayallerinizin peşinden gitmekten asla vazgeçmeyin. Bunu yalnızca biz, yahut alt metni “inanmak” olan filmler söylemiyor; listemizde yer alan, başarısızlığa uğramış olmasına karşın yılmayıp büyük başarılar elde etmiş 13 isim de söylüyor bunu. Henüz parlamadan önce eleştiri yağmuruna tutulup, başarısızlıkla değerlendirilen göz önündeki bu isimler eğer bugün inanmıyor olsalardı asla onları tanıma şansına erişemezdik.

1. Elvis Presley

the-king-elvis-presley

Müzik tarihinin kralı Elvis, sayısız büyük başarıya sahip. Etkilemediği, şarkılarını dinletmediği neredeyse kimse yok. Fakat geçmişte, özellikle öğrenci olduğu yıllarda durum pek de iç açıcı değildi. Müzik derslerinde kötü bir gidişata sahip Elvis, müzik öğretmeni tarafından şarkı söylemeye yeteneğinin olmadığı yönünde eleştiriler alıyordu.

2. Fred Astaire

fred-astaire

Kariyerinde dansçı, şarkıcı, oyuncu ve kareograflık gibi birçok başarılı işe sahip Astaire; 70’li yıllara kadar başarısını sürdürdü. Fakat Astaire ilk kez ekran karşısına çıktığında ne hareket edebilmiş, ne de şarkı söyleyebilmiş. Yapılan çok sert eleştirilere rağmen o geri adım atmadı, mücadelesini sürdürdü ve sonunda kazandı.

3. Clint Eastwood

Clint_Eastwood

Kovboy filmlerinin en çok öne çıkan yüzlerinden Clint Eastwood görünüşü ve konuşması yüzünden kovuldu. Film şirketlerine göre görünüşü hollwood starları için uygun değildi. Ayrıca yönetmenler onun ağır ağır konuşmasından da rahatsızdı.

4. Arnold Schwarzenegger

arnold-schwarzenegger-zoom-755ffc9d-a01c-4216-ba91-86b120f2caae

Bir dönem Kaliforniya eyaleti valisi de olan ünlü oyuncu, oyuncu olmadan önce vücut geliştirme çalışmalarına başladı. Aktör olma hayaliyle Hollywood’a geldiğinde, kimse onu ciddiye almadı. Bunun elbette birçok sebebi vardı; öncelikle Schwarzenegger’in aksanı tuhaf karşılanmıştı, ayrıca adı da bir şekilde düzgün telaffuz edilmiyordu.

5. Gary Oldman

best-Gary-Oldman-movies

Oyuncu ve yönetmen olarak başarılı işlere imza atmış Gary Oldman olmasa canlandırdığı rolleri ve yönettiği filmler de olmazdı. Fakat Oldman Kraliyet Akademisi Dramatik Sanatlar için katılmış olduğu seçmelerde başarısız olduktan sonra bir süre gösteri dünyasından elini eteğini çekti. Jüri, başka bir iş aramasını, gösteri dünyasında kendine yer bulamayacağını söyledi; fakat Oldman ileride birçok başarıya imza atarak jürinin bu tezini çürütmüş oldu.

6. Boy George

boy-george-deaththreats

Ünlü olmadan önceki yıllarda müzisyen olmak istediğini bir kariyer danışmamına ifade eden İngiliz şarkıcı ve söz yazarı, danışman tarafından fena şekilde alay konusu oldu. Sadece bununla da yetinmeyip, bir fabrikada iş bulmasını tavsiye etmesine karşın Boy George şarkılarıyla herkesin yakından tanıdığı bir isim haline geldi.

7. Beyonce

beyonce-star

90’lı yıllarda bir televizyon kanalının yetenek arama yarışmasına eski grubu Girl’s Tyme’la katılan Beyonce buradan başarıyla ayrılmamıştı. Sonradan yaptığı açıklamalarla, şarkı seçiminin hatalı olduğunu dile getiren Beyonce, daha sonra kuracağı Destiny’s Childe grubuyla ve ona esas ününü kazandıracak solo kariyeriyle büyük patlama gerçekleştirdi.

8. Walt Disney

walt-disney

Daha sonraki yıllarda kendi adıyla kuracağı Walt Disney Company’in sahibi olan, dünyanın en büyük yapımcı ve yönetmenlerinden olan Walt Disney; film şirketini kurmadan önce bir gazetede çalışıyordu. Bugün sahip olduğu imparatorluğu inşa etmeden önce, hayal gücünün olmaması ve kötü fikirler çıkarması sebebiyle işinden atıldı, Walt Disney aradan kısa zaman sonra şirketini kurarak başarısını tüm dünyaya gösterdi.

9. Oprah Winfrey

Oprah-Winfrey

Başarılı kadın Oprah Winfrey 22 yaşındayken bir televizyon kanalı için muhabirlik yapıyordu. Başarısız olmakla değerlendirilip kapının önüne konmak üzere olan Oprah, istifasını vererek, yeni işlere yelken açtı. Bugün dünyanın en zenginleri arasında sayılan Oprah Winfrey; bugüne kadar televizyon dünyasında birçok başarılı işe imza attı.

10. Steven Spielberg

steven-spielberg

Gençlik yıllarında Güney California Üniversitesi Tiyatro, Film ve Televizyon Bölümü’nden üç kez reddedilen Spielberg, sonunda kazandığı okulu bitirmeden yönetmenlik kariyerine adımını attı.

11. Beatles

the-beatles-7

Yankıları tüm dünyaya ulaşmadan önce efsane dörtlü, bir plak firması tarafından seslerinin kötü olması ve şov dünyasında yerlerinin olmadığı gerekçesiyle reddedildi. Beatles’ın müzik tarihine kazandırdığı plaklar rekor satışlara imza atarak, rekorları kırıp geçti.

12. Lucille Ball

150403-news-lucille-ball

İkonik gösterisi I Love Lucy’den önce başarısız bir oyuncu olarak anılan Lucille Ball, fazlasıyla eleştiriliyordu. Öyle ki, drama öğretmenleri onun başka bir mesleğe yönelmesi teklifinde dahi bulundular. 1930’lu yıllarda oyunculuğuyla öne çıkmaya çalışan Ball, 40 ve 50’li yıllarda sinema dünyasında popülerliğe erişti.

13. Marilyn Monroe

marilyn-monroe

Kariyerine adım atmadan önce, model ajansları ona sekreterlik yapmayı düşünmesi gerektiğini söyleseler de onun ünü tüm dünyayı sardı.

Bonus; Michael Jordan

michael-jordan-basketball

Efsanevi basketbol oyuncu Jordan’ın başarısızlıktan başarıya uzanan hikayesini onun kendi sözleriyle aktarıyoruz; “Kariyerimde 9000’den fazla atış kaçırdım. Yaklaşık 300 maç kaybettim. 26 kez galibiyeti getirecek son atışı kaçırdım. Hayatım boyunca defalarca başarısız oldum. İşte bu yüzden bu kadar başarılı oldum.”

Kaynak; 1, 2, 3, 4, 5,

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>