İyi ki Tek Kariyerleri Annelik Olmamış Dedirten Başarılı 13 Türk Kadını

January 2, 2015

2015’te çok bir şey değişmeyeceğinin kanıtını daha yılın ilk saatlerinde yaşadık. Yeni Türkiye’nin Sağlık Bakanı Müezzinoğlu İstanbul’da yeni yılın ilk bebeğini ziyaret ederken akıllara zarar bir beyanda bulundu: “Anneler dünyada, bir başkasının sahip olamayacağı annelik kariyerine sahip oluyorlar. Anneler, annelik kariyerinin dışında bir başka kariyeri merkeze almamaları gerekir. Merkeze iyi nesiller yetiştirmeye almalılar. Her annenin doğal yapısı, normal doğum üzerine yaratılmış. Normal doğumu merkeze almak lazım.”

Yani sevgili bakanımız diyor ki “Kadın bacağını kırıp evinde oturmalı, kocasına hizmet etmeli, çocuk bakmalı.” Bunu iki kadın doktorun yanında söylediğine mi yanalım, yoksa “kadın kahkaha atmasın”, “hamile kadın sokağa çıkmasın”, “kürtaj cinayettir”, “kadın-erkek eşitliği fıtrata ters” gibi söylemlerde bulunan büyüklerimizin vecizelerine bir yenisinin eklediği için mi çıldıralım, biz gerçekten bilemedik, resmen nutkumuz tutuk.

“Kadının tek kariyeri annelik olmalı” diyen bakanımıza Türkiye tarihinden bazı örneklerle geldik ve inanın o kadar çok başarılı kadın var ki seçerken epey zorlandık. Büyük başarılara imza atarak nice erkeğe taş çıkaran ve kariyerleriyle dünyada birçok şeyi değiştiren kadınlar, kadınlarımız listemize buyurunuz.

İyi ki tek kariyerleri annelik olmamış dediğimiz başarılı Türk kadınları karşınızda.

1. Safiye Ali

ilk-kadin-doktor-safiye-ali

Bugün birçok başarılı kadın doktorumuzun olmasının sebebidir Safiye Ali. 1891-1952 yılları arasında yaşayan ve tüm maddi sorunlara rağmen Almanya’ya giderek tıp eğitimi alan Safiye Ali, ilk Türk kadın doktorumuz olarak biliniyor. 2.Dünya Savaşı sonrası birçok yaralıyı iyileştiren ve birçok hayat kurtaran Safiye Ali, bir kadının tüm zorluklara rağmen ne kadar başarılı olabileceğinin en güzel örneklerinden biri.

2. Filiz Dinçmen

filiz-dincmen

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olan Filiz Dinçmen Türkiye’nin ilk kadın büyükelçisi. Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler ofislerinde görev yapan Filiz Dinçmen Hollanda Lahey Büyükelçisi görevine getirilerek Türkiye’nin ilk kadın büyükelçisi ünvanını aldı. Kadın katkısı olmadan kalkınma olmayacağına inanan, kadınların Türkiye’de tüm haklara ulaşması ve toplumun gelişmesine kalkınmasına yardımcı olmaları ve bu yolda sorumluluk yüklenmeleri için çalışan Filiz Dinçmen göğsümüzü kabartan isimlerden biri olarak tarihimizde yer alıyor.

3. Sabiha Bengütaş

sabiha-bengutas

2000’lerin Türkiye’sinde ne kadına ne de sanata değer verilsin 1904 doğumlu Sabiha Bengütaş Türkiye’nin ilk kadın heykeltraşı olarak birçok başarıya imza atmış bir kadın sanatçı. Taksim Meydanı’ndaki Cumhuriyet Anıtı’nı yapan ünlü İtalyan heykeltıraşı Pietro Canonica’nın asistanlığını yapan ve sergilere kendi eserleriyle katılan ilk kadın heykeltraş olan Sabiha Bengütaş’ın heykelleri dünyadan da birçok övgü aldı.

4. Türkan Akyol

turkan-akyol

Yeni Türkiye’nin erkek Sağlık Bakanı “Kadından anneden başka bir şey olmaz” diyedursun ona eski bir meslektaşını hatırlatmak isteriz. 1971 yılında kurulan partilerüstü Nihat Erim Hükümeti’nde Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı olarak görev alan Prof. Dr. Türkan Akyol, Türkiye’nin ilk kadın bakanı. Ayrıca Akyol’un başarıları bununla da sınırlı değil; kendisi üniversite rektörü olarak Türkiye’nin ilk kadın üniversite rektörü ünvanını da aldı.

5. Semiha Es

Semiha Es, ilk Türk kadın savaş muhabiri ve fotoğrafçımız. 25 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu’nda Kore Savaşı’na katılmak üzere 4 bin 500 kişilik silahlı birliğin Birleşmiş Milletler emrine verilmesi kararlaştırıldı. Hürriyet Gazetesi savaşın görüntülenmesi için Semiha Es’i görevlendirdi. 11 Kasım 1950 tarihinde gazetede verilen Kore eki ile Türkler savaşı Semiha Es’in objektifınden izleme olanağına kavuştu.

(Kaynak)

6. Sabiha Gökçen

sabiha-gokcen

Sabiha Gökçen sadece ilk kadın Türk pilot değil aynı zamanda dünyanın ilk kadın savaş pilotu. Atatürk’ün manevi kızı da olan Sabiha Gökçen Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu’nda okudu ve 1936’da ilk defa motorlu uçak ile uçmaya başladı. O yıllarda kızların askeri okullara kabul edilmemesi bile onu durduramadı ve Sabiha Gökçen başarılı bir savaş pilotu olarak adını tüm dünyaya duyurdu. Atatürk’ün Gökçen’e söylediği şu sözleri de 2015’te neredeyse 100 sene geri gittiğimizin bir işareti: “Belki de dünyada ilk askerî kadın pilot olacaksın… Bir Türk kızının dünyadaki ilk askerî kadın pilot olması ne iftihar edici bir olaydır, tahmin edersin değil mi?”

7. Halide Edip Adıvar

halide-edip-adivar

Yirmi bir roman, dört hikâye kitabı, iki tiyatro eseri ve çeşitli incelemeleriyle Meşrutiyet ve Cumhuriyet dönemleri Türk edebiyatının en çok eser veren yazarlarından Halide Edip Adıvar’ı nasıl unuturuz? Bize Ateşten Gömlek, Sinekli Bakkal ve Vurun Kahpeye gibi olağanüstü romanlar armağan eden ve kadın haklarının en büyük savunucularından biri olan Adıvar’ın aynı zamanda İstanbul Üniversitesi’nde edebiyat profesörü olarak uzun yıllar görev yaptığı ve Türkiye’deki edebiyat eğitimini yaygınlaştırdığını da belirtmeden geçmeyelim.

8. Semiha Berksoy

semiha-berksoy

Müzik alanında göğsümüzü kabartan kadınların başında geliyor Semiha Berksoy. İlk Türk kadın opera sanatçısı olan Berksoy aynı zamanda Avrupa’da sahne alan ilk Türk opera sanatçısıdır da. Nitekim opera kariyerine 1934’de başlamış olan Semiha Berksoy Türkiye, Almanya ve Portekiz’de sahneye çıkmış ve 1998’de devlet sanatçısı ünvanıyla ödüllendirilmiştir.

9. Türkan Saylan

turkan-saylan

Türkan Saylan’ı cüzzamı yenen profesör olarak tanıyoruz. Bir zamanlar insanların korkulu rüyası olan cüzzam (lepra) hastalığının tedavisinden, kız çocuklarının okutulmamasına ve insan haklarının kazanılmasına kadar yaptığı tüm çalışmalarda yılmadan ve herkese karşı koyarak, gerektiğinde tek başına mücadelesini sürdüren korkusuz bir kadın savaşçıydı Türkan Saylan. Onu daha yakından tanımak isteyenler Türkan Saylan Kimdir? listemize göz atabilir.

10. Sevil Atasoy

sevil-atasoy

Bize kusursuz cinayet olmayacağını öğreten Sevil Atasoy adli bilim konusunda sadece Türkiye’nin değil dünyanın en başarılı isimlerinden.  İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı’nda biyokimya alanında uzmanlık ve tıp bilimleri doktorası yapan Atasoy, aynı dalda doçent ve profesör unvanlarına sahip olan Sevil Atasoy’un harika hikayesi için size buraya alalım.

11. Güler Sabancı

guler_sabanci

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı olan Güler Sabancı sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en güçlü kadınlarından biri. Her sene yılın en başarılı kadınları listesine girmeyi başaran Güler Sabancı Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun ve şu an Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyeliği’nin yanı sıra Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı, Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve Sakıp Sabancı Müzesi Yürütme Kurulu Başkanı olarak da görev yapıyor.

12. Oya Eczacıbaşı

oya-eczacibasi

İstanbul Modern’in kurucularından olan Oya Eczacıbaşı, hala buranın yönetim kurulu başkanlığını sürdürüyor. Türkiye’ye dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini getirerek çağdaş sanatın Türkiye’deki en önemli savunucularından biri.

13. Betül Mardin

betul-mardin

Türkiye’de halkla ilişkilerin temelini atan Betül Mardin aynı zamanda IPRA’nın ilk Türk kadın başkanı olarak göğsümüzü kabartan bir hocamız. Kendisi hala İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde halkla ilişkiler dersleri vererek Türk gençliğini eğitmeye devam ediyor.

Ben bonusu: Listelist’in tek kadın yazarı Duygu Arslan

duygu-arslan

Kaderde kendi listemde bonus olmak da varmış. Teşekkürler bakanım, teşekkürler yeni Türkiye!

Son olarak size bendenizi takdim edeyim. Yukarıda ismini saydığım isimler kadar değilim pek tabii ama bakanımızın dediğinin aksine bacağımı kırıp evde oturmuyorum, size her gün güzel listeler yazmaya çalışarak üstüme düşeni yapıyorum. Listelist’in tek kadın editörü olarak sizi selamlar ve “Sen kimsin be kadın” diyenleri başarılarla dolu kariyerim için buraya alabilirim. Sevgiler :)

7 Yorum

 1. Akın

  January 2, 2015 at 2:40 pm

  iş arıyorsun gibi geldi :) Bekle bi zamlar açıklansın

  • Duygu Arslan

   January 2, 2015 at 9:41 pm

   işimi çooook seviyorum, yanlış anlaşılma olmasın : )

 2. Deniz

  January 2, 2015 at 11:19 pm

  Yapılan beyanı doğru anlamak doğru yorumlamak lazım. Beyan bu ise; sizin listenizin başlığı yersizdir. Çünkü insan doğasına uygun olanın ne olduğunu iyi bilmek lazım. İnsan doğasıyla ilgili yorum yapana, fikir verene takılmayım lütfen.

  Verdiğiniz liste bir bakanın beyanına karşı mı yapıldı? Yoksa siz bu listeyi yapmak mı istediniz?

  Bu liste o kadar değerlidir ki sizin bunu bakanın beyanına karşı hazırlamanız ne kadar gülünç. Bırakın kadınlarımızı birilerinin açıklamalarına karşı tanıtmayı, onları tanıtmış olun. Birileri yüzünden olmasın bu. Kadınlarımız başarılı oldukları için olsun. Bu değerli isimleri anlatan yazının başlığında, yeri olmayan birini anmayın lütfen.

  Affınıza sığınarak fikrimi beyan ettim, saygılar…

 3. Ali

  January 3, 2015 at 12:38 pm

  takım elbise giymekle adam olunmadığını açıklamış aslında o bakan

 4. özge

  January 3, 2015 at 2:40 pm

  Sayın Muzzez İlmiye Çığ hanımefendinin de bu listede bulunması gerekir benim şahsi fikrime göre.

 5. Pingback: Yeşil Sahaların İmparatoriçesi Tek Kadın Teknik Direktör Corinne Diacre | ListeList.com

 6. Pingback: Yeşil Sahaların İmparatoriçesi Tek Kadın Teknik Direktör Corinne Diacre - Özet Haber Oku

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>