Başarı Konusunu İşleyerek İnsanı Etkisi Altına Alan 10 Güzel Film

October 18, 2017

Bir şeyleri başarmak, pek çoğumuzun istediği, arzuladığı bir olgudur. Kişisel olarak kendimize bu anlamda belirli hedefler koyarız. Bu hedefleri gerçekleştirebilmek adına stratejik hamleler yapar, birtakım methodlar geliştiririz. Metodik olarak adım adım başarıya giden yolda ilerlemeye çalışırız. Ulaştığımız hedefler, bizler için başarı anlamında fethedilmiş kalelerdir adeta.

Başarı konusunu işleyen filmler, insanların hayatında ayrı bir yere sahiptir aslında. Kişiler bu filmlerden feyz alarak, kendi başarı haritalarını çıkarabilirler. Bazen bir filmde yer alan karakter, bazen de filmin konusunun kendisi, kendi hedeflerimize giderken atacağımız adımların belirleyicisi olup bize ilham verebilir.

1. Kazanma Sanatı – MONEYBALL

Moneyball, yönetmenliğini Bennett Miller’ın yaptığı, başrolünde Brad Pitt’in yer aldığı, 2011 yapımı biyografi ve spor drama filmidir. Michael Lewis’in 2003 yılında yazdığı aynı isimli kitabından uyarlama olan film, başarı için farklı yollar denenebileceğine dair bir kanıt niteliğindedir.

2. Gol – GOAL

Amerika’ya göç eden bir ailenin çocuğu olan, Meksikalı Munez’in futbol yıldızı olabilmek adına atıldığı başarı serüvenini anlatıyor film.

3. Can Dostum – Good Will Hunting

Ünlü aktör Robin Williams’ın başrolünü oynadığı filmde ayrıca Matt Damon’da yer almakta. Filmde fotografik hafızaya sahip, fakir bir gencin temizlikçi olarak çalıştığı bir üniversitenin profesörü tarafından zeka anlamında keşfedilmesini konu alıyor.

4. Yeni Bir Başlangıç – Jerry Maguire

Spor menajerliği konusunda zirveden bir anda kendini işsiz bir şekilde bulan Jerry Maguire, zirveye tekrar nasıl çıkıyor, filmi izleyin görün!

5. ROCKY Serileri

Slyvester Stallone’yi efsane yapan karakterlerden biri olan Rocky, Philedelphia’nın bağrından kopan, fakir ama çok yetenekli bir boksördür. Rocky’nin nasıl zirveye çıktığını ve başarı için nasıl hareket ettiğini izlemek gerek.

6. Sosyal Ağ – The Social Network

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in Harvard yıllarında hayata geçirdiği bu efsane projesini konu alan film, başarının ne zaman nasıl geleceğinin belli olmadığının göstergesi.

7. Akıl Oyunları – A Beautiful Mind

Profesör John Nash şizofren hastalığı olan bir matematikçidir. Nash, öğrenciliği sırasında oyun kuramı üzerine büyük başarılar kazanmış, bunu ileriki hayatına da taşımıştır.

8. Milyonluk Bebek – Million Dolar Baby

Filmin yönetmen koltuğu da başrolü de Clint Eastwood’a ait. Hayatı ringlerde geçmiş olan Frankie, başarılı bir boks antrenörüdür. Yetiştirdiği tüm boksörler “önce kendinizi koruyun” felsefesiyle eğitilirler.

9. Zafere Kaçış – Escape to Victory

Filmde yer alan oyuncu kadrosunda Sylvester Stallone ve Michael Caine’in yanı sıra bir futbol efsanesi Pele’nin de yer aldığı unutulmaz bir filmdir.

10. Koç Carter – Coach Carter

Eskiden başarılı bir basketbol oyuncusu olan Ken Carter, bitirmiş olduğu Richmond Lisesi’nden gelen koçluk teklifiyle birlikte, lisedeki serseri niteliği taşıyan gençleri kendi disiplin yöntemleriyle eğitir ve başarıya ulaştırır.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>