Kültür ve Turizm Bakanlığı Tarafından Genç Yazarlara Sağlanan İlk Eser Desteği

September 5, 2017

Yazarak para kazanmak günümüz dünyasında pek mümkün değildir. Özellikle iletişim araçlarının hızla arttığı bir çağda, üretilen eserin hızla tüketildiğini düşünecek olursak neredeyse imkansızdır. Elbette pek çok istisna ile karşılaşmamız mümkündür ancak genel olarak baktığımız zaman durum pek fazla değişim göstermez. Belli başlı isimler dışında yıllarca uğraşıp üretilen eserlere verilen telifler oldukça komik rakamlardan oluşmaktadır. Bu sorun yayın dünyasının sorunu olduğu kadar insanların kitaba olan ilgisiyle de doğrudan ilişkilidir. Ve yıllardır devam eden bu mesele, alışılmış ve kabullenilmiş bir gerçek olarak hayatımızdadır. Zaten edebiyat, maddiyatla pek fazla ilişki kurmadığı gibi yalnızca onu üreten kişinin hayalleriyle sınırlı bir dünyaya açık bir davettir.

Bakanlık tarafından oluşturulan “Edebiyat Eserlerinin Desteklenmesi Hakkında Yönetmelik” adlı destek programı, geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlandı.

22

Söz konusu yönetmelik, yeni ve özgün edebiyat eserlerinin üretilmesine, yayımlanmasına ve yeni yazarların desteklenmesine yönelik maddi destek sağlamayı planlıyor.

1

Oluşturulan bu yeni yönetmelik yalnızca yazarları değil, aynı zamanda yayıncıları da kapsıyor.

2

Böylece bir önceki yönetmelikte “Destek başvurusunda bulunan ve desteğe esas olan eseri yayımlayacak olan kurum veya kişi” şeklindeki ifadeye “yayımcı” ifadesi de eklenmiş oldu.

2

Yönetmeliğin kurallarına göre sağlanması planlanan destek Türk lirası cinsinden olacak ve söz konusu eser yayımlandıktan sonra yapılacak sözleşmeyle birlikte sayman aracılığıyla ödenecek.

65

Yılda iki kez yapılabilecek olan başvurular, her yıl şubat ve ağustos aylarında yayımcılar tarafından eserin baskıya hazır haldeki çıktısı ile birlikte yapılacak.

45

Yönetmeliğe göre yayımcılar, sağlanan desteğin yüzde 35’ini eserin sahibi olan yazara ödeyecekler.

66

Yönetmeliğin temel amacı, yazarların ilk eserlerine maddi destek sağlayarak genç ve özgün edebiyatçıların önünü açmak.

2

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>