Kadıköy’ün Derinlerinde Hüzün Barındıran Ayrılık Çeşmesinin Adı Gibi Hüzünlü Hikayesi

December 10, 2017

Kadıköy, İstanbul’daki birçok insanın olmaktan büyük keyif aldığı, kusursuz lokasyonu ve güzel insanlarıyla, kedileriyle, köpekleriyle ilgi çekici bir yer. Kadıköy’e bağlı olan bir sürü semt var. Onlardan birinde ise ismini duyunca dahi insanı hüzünlendiren ilginç bir çeşme var. Kadıköy’ün Ayrılık Çeşmesi’nin adındaki hüznün ardına saklanan bu ilginç hikayeyi hiç merak ettiniz mi? Biz sizin yerinize ettik.

Çoğu İstanbullu’nun Marmaray ya da metro gibi ulaşım duraklarından aşina olduğu Ayrılık Çeşmesi’nin inşaa tarihi kesin olarak bilinmiyor.

ayrilikcesmesi9

Fakat kesin olmayan kaynaklarda geçen bilgilere göre bu çeşme 17. yüzyılın başlarında Kızlarağası Gazanfer Ağa tarafından bir namazgâh ile birlikte yaptırıldığı söylenmektedir.

ayrilikcesmesi5

Çeşmenin üzerine düşülen bilgilere göre ise 1741 yılında Kızlarağası Ahmet Ağa ve 1921-1922 yıllarında ise 5. Mehmet’in torunu olan Düriye Sultan tarafından iki kere tamir ettirildiği öğrenilmiştir.

ayrilikcesmesi6

Gelelim ismini hüzünle kaplayan “Ayrılık” kelimesinin bu çeşmeyle olan alakasına…

ayrilikcesmesi2

Osmanlı padişahlarının doğuya yapacağı seferler öncesinde tüm askerlerin hazırlıklarını yaptığı ve yola çıkılmak için toplandığı yer bu çeşmedir.

ayrilikcesmesi4

Askerler bu çeşmeden yola çıkıp, bizim şuan Bağdat Caddesi olarak andığımız Bağdat Yolu’na doğru ilerlermiş.

ayrilikcesmesi10

Hal böyle olunca insanlar sevdiklerini bu çeşmenin olduğu yerden uğurlamaya gelirmiş. O kadar çok kişi birbirine sarılıp bu çeşmenin önünde ayrılmış ki düşününce insanın şuan bile içine bir garip hüzün çöküyor.

ayrilikcesmesi8

Sadece askerler de değil. Osmanlı döneminde hacı adaylarının da Mekke’ye Ayrılık Çeşmesi’nden uğurlandığı bilinmektedir.

ayrilikcesmesi3

Ayrıca Ayrılık Çeşmesi, sadece Osmanlı askerlerinin değil, Bizans döneminde de Bizanslı askerlerin savaşa uğurlandığı yer olması sebebiyle tarih boyunca birçok vedanın da canlı şahidi olmuştur.

uc-aylarin-gonul-kop-70ca49290e37b7faafa5_1

Kaynak-1,2

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>