Uçurtma Avcısı Kitabının Yazarından Mülteci Aylan Bebek İçin Bir Öykü: Deniz Duası

September 5, 2017

Yeryüzünde her geçen gün artarak devam eden savaşlar milyonlarca masum insanın hayatında köklü bir değişime yol açıyor. Evinden, şehrinden ve ailesinden ayrılmak zorunda bırakılan insanlar, saldırılarda hayatını ve ailesini kaybedenlerle birlikte her geçen gün resmi olan ya da olmayan rakamlarla sadece sayısal birer veri olarak karşımıza çıkıyorlar. Dünyanın pek çok ülkesinden daha güvenli olduğu düşünülen ülkelere yaşanan göçler, aslında sorunun temel çıkış noktasını işaret ediyor. Büyük bir bölümü illegal olan ve kötü koşullarda gerçekleşen bu göçlerde her yıl binlerce insan hayatını kaybediyor.

Ve bütün bu olup bitenler karşısında kaybolup giden hayatlar geride binlerce hatıra bırakıyor.

Türkiye’nin ‘Aylan Bebek’ olarak tanıdığı Alan Kurdi, ailesiyle birlikte Türkiye’den Yunanistan’a geçmeye çalışırken hayatını kaybettiğinde henüz üç yaşındaydı.

245

Bindikleri botun devrilmesi sonucu yaşanan talihsiz olay, aslında her yıl Aylan Bebek gibi pek çok çocuğun aynı belirsizliğe kapılmasıyla sonuçlanıyor.

2

Kendisi de bir mülteci olan Uçurtma Avcısı kitabının yazarı Halit Hüseyni, yaşanan bu talihsiz olay üzerine kısa bir öykü kaleme aldı.

6-halit-huseyni-600x338

Deniz Duası (Sea Prayer) adını verdiği bu kısa öykü, sanal gerçeklik projesine dönüştürülerek farklı bir boyut kazandı ve 360 derecelik filme dönüştürüldü.

4

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nde (UNHCR) 2006 yılından beri iyi niyet elçisi olarak çalışmalar yapan Hüseyni, Afganistan, Çad, Irak, Ürdün ve Uganda’ya düzenli olarak ziyaretler yapıyor.

7-halit-huseyni-600x400

Hüseyni, Alan Kurdi’nin tüm dünyanın gündemine oturan kumsaldaki cansız bedeninin fotoğrafını gördüğü andaki duygularını şu sözlerle ifade ediyor:

666

“Fotoğrafı gördüğümde aklıma gelen; bir çocuğu yetiştirmek için sarf edilen ve görünmeyen onca efordu. Bütün o endişeler, kaygılar… Onlar iyi olsunlar diye endişeleniyorsunuz, onlarla ilgileniyorsunuz ve onlara verdiğiniz tüm sevginin ve şefkatin ardından onun kumsaldaki o halini görüyorsunuz…”

Halit Hüseyni’nin Deniz Duası (Sea Prayer) öyküsünden uyarlanan 360 derecelik filmin tamamı…

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>