Pablo Escobar’ın Acımasızlığını Gözler Önüne Seren En Korkunç Eylemi: Avianca Uçuş 203

January 10, 2017

Hepimiz onu, kızı üşümesin diye 2 milyon dolarlık banknotu şömine de yakan koca yürekli bir baba olarak biliyoruz. Ama aslına bakarsanız o milyonlarca insanı zehirleyen bir uyuşturucu kaçakçısı. Hatta yeri geldiğinde, 1 kişiyi öldürmek için 100 kişi taşıyan bir yolcu uçağını düşürebilecek kadar cani bir mafya babası…

Butik çalışan bir hırsızdı…

Escobar_genclik
Kariyerine, ufak çapta hırsızlıklar yaparak ilk adımı atan bu küçük serserinin adı Pablo Escobar. Antik mezar taşlarını çalarak turistlere satmak gibi çalışmalara imza atıp, sıradan hırsızlara göre butik çalışan Escobar, kariyerinde hep daha yükseği hedefliyordu.

Hırsızlıktan uyuşturucu satıcılığına…

Pablo_Escobar_2
1970’li yıllara gelindiğinde, yeraltı dünyasında sektör değiştiren Escobar, uyuşturucu kaçırmaya ve satmaya başlamıştı. Bu başlangıç, kariyerinin dönüm noktasıydı. Kolombiya’nın tehlikeli sokaklarında geçen yıllar, onu gelmiş geçmiş en büyük uyuşturucu baronu yapacaktı.

O artık bir milyoner!

escobar-3
Uyuşturucu kaçakçılığında emin adımlarla ilerleyen ve hızla büyüyen Escobar için öyle günler gelmişti ki en büyük sorunu para destelerinin nakledilmesi ve bir yerde depolanmasıydı. Halk arasında para lastiği olarak bilinen bu şeylere her ay 2500 dolar harcıyordu. Uyuşturucu karşılığında aldığı paraların depolanması öyle sorun oluyordu ki, yaklaşık yüzde 10’luk kısmı fareler tarafından kemiriliyor ya da nemden dolayı çürüyordu. Yani gerçekten çok ama çok büyük boyutlarda çalışıyordu.

Yenilik peşinde bir kötü adam…

escobar-ucak
Escobar asla düz bir uyuşturucu kaçakçısı ya da mafya babası olamazdı. 1975 yılında uyuşturucu kaçakçılığını uçaklarla yapmayı denemiş ve başarılı olmuştu. İnovasyonu seviyordu. Belki de, ölümünden yıllar sonra bile Kolombiyalı bir uyuşturucu kaçaksının bu kadar ilgi çekiyor olmasının sebebi de buydu.

Bir devlet ile baş edebilecek kadar güçlü bir adam

escobar-futbol-takim
Kolombiya hükümeti Escobar ile baş edemiyordu. Kendisinin ve adamlarının üzerinde 18 kilogram kokainle yakalamasına rağmen kimse ona ceza veremiyordu. Çünkü bu gözü dönmüş çılgın, öldürmeyi de çok seviyordu.

Ve devletin içinde siyasi bir güç…

escobar-siyaset
1982 yılında seçimlere giren ve siyasi güç kazanan Escobar artık uyuşturucu trafiğini küresel çapta yönetmeye başlamıştı. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki uyuşturucu pazarının yüzde 80’i Escobar’ın başını çektiği Medellin Karteli’nin eline geçince birinin adamı frenlemesi gerektiği gerçeği ortaya çıktı.

Amerika’nın sevmediği adam

escobar-beyaz-saray
Amerika’daki uyuşturucu trafiğinin yüzde 80 gibi büyük bir kısmının bir Kolombiya’lı tarafından yönetilmesi, Amerika’daki baronları önlem almaya zorladı. Yani CIA’nin Escobar’la bu kadar yakından ilgilenmesinin sebebi halkının sağlını düşünmesi falan değil aslında. Amerikan uyuşturucu baronlarının, milyar dolarlık uyuşturucu pazarını bir yabancıya kaptırmalarıydı.

Çember daralmaya başlar…

escobar-6
Haliyle Pablo Escobar artık bir hedefti. Bir şekilde ortadan kaldırılacak ve pazardan çekilecekti. 1980’lerin sonunda Amerika, Escobar’ı dört bir yandan sıkıştırmaya başlamıştı. Şimdi Escobar için en büyük tehdit, 1990 yılında yapılacak Kolombiya başkanlık seçimleriydi. Çünkü şeçimin en güçlü adayı Cesar Gaviria, aynı zamanla uyuşturucu kartelleri ile ve haliyle Escobar ile en yoğun şekilde mücadele edeni idi.

Basit çözümler ve kesin sonuçlar!

cesar-escobar
Escobar için basit çözümler ve kesin sonuçlar vardı. Eğer Cesar Gaviria ölürse başkan olamayacak, haliyle Kolombiya’yı Escobar’a dar edemeyecekti. O zaman Cesar Gaviria ölmeliydi. Ama nasıl?

Avianca Uçuş 203

b727
Tarih 27 Kasım 1989…

Kolombiya’nın milli havayolu şirketi Avianca’ya ait bir yolcu uçağı, bir Boeing 727-200, Bogota’dan Cali’ye gitmek için havalanmıştı. Kalkıştan 5 dakika sonra, yaklaşık 13 bin feet irtifada uçağa yerleştirilen bir bomba patladı. Uçakta 101 yolcu ve 6 mürettebat vardı. Havada paramparça olan uçaktan sağ kurtulan olmadı. Uçaktaki 107 kişi ile birlikte, yerdeki 3 kişi de üzerlerine düşen uçak parçaları nedeniyle hayatını kaybetti.

Toplamda 110 kişinin hayatını kaybettiği bu bombalı saldırı, sizin de tahmin ettiğiniz gibi Escobar tarafından düzenlenmişti. Ve yine tahmin edebileceğiniz gibi, Escobar Cesar Gaviria’yı öldürmek için böyle bir eylem gerçekleştirdi. Ama Cesar Gaviria, Escobar’ın aldığı istihbaratın aksine o uçakta değildi. Yani 1 kişiyi öldürmek adına 110 kişi öldürülmüştü ama o 1 kişi öldürülememişti.

Başkan Cesar Gaviria!

escobar-cenaze
Escobar adına daha da acısı şu ki, 1990 yılında yapılan seçimleri Cesar Gaviria kazanmıştı. Escobar’ın hikayesi gerçekten çok uzun. 1990 yılında, Cesar Gaviria’nın başkan olduğu seçimden sonra çember onun için daralmaya başladı. CIA’in de yoğun çalışmaları ile köşeye sıkıştırıldı. Uzun süre kaçtı ama en son su testisi su yolunda kırıldı. 2 Aralık 1993 tarihinde yeri tespit edildi. Kaçmaya çalışırken girdiği çatışmada güvenlik güçleri tarafından vurularak öldürüldü. Cenazesinde, onu son yolculuğuna uğurlamak için gelen 25 bin seveni vardı.

YouTube kanalım için şuradan, Blogum için buradan buyrun. Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarıma ise buradan ulaşabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Murat

    January 6, 2018 at 9:31 pm

    Arkadaşlara katılıyorum

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>