Rize’deki Atatürk Heykelinin Kaldırılması ve Rizelilerin 1922 Yılında Meclise Çektiği Telgraf

December 22, 2016

Rize Belediyesi tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nın yenilenme projesi için başlatılan çalışma kapsamında Atatürk heykelinin valilik önündeki tören alanına taşınması için ekipler bu sabah işe koyuldu.

C0SUAHsUkAA6l_Y

Dev bir vinçle bağlanarak güvenliği sağlanan heykelin beton zemininin sökülmesi için çalışma başlatıldı.

C0SYC1WWQAUb8xI

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Başkanı Ömer Toprak ile CHP İl Yönetim Kurulu üyesi Saltuk Deniz, heykelin kaldırılmasına tepki göstererek görevlilerle tartıştı.

C0SPVzJXcAADMmy
Gerginliğin artması sonrasında polis ekipleri, Toprak ve Deniz’i inşaat sahasından uzaklaştırdı. Polis ve zabıtaların aldığı güvenlik önlemi ile heykelin kaldırılma çalışması sürdürüldü.
Daha fazla

Söylenecek çok fazla şey yok, sadece Atatürk’ün mecliste okuduğu bir telgrafa yer vermeyi uygun görüyoruz.

ataturk-meclis-konusmasi

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne, üç milletvekili tarafından hazırlanan ve Rize Milletvekili Osman Özgen tarafından da desteklenen, Atatürk’ün ekarte edilmesine yönelik bir önergeye verilmiştir.

7-1

Rize halkı büyük tepki göstermiş, çektiği bir protesto telgrafı ile olayı lanetlemiştir.

nutuk

Bu önergeye göre milletvekili olabilmek için, bir ilde beş yıldan fazla devamlı oturmak ve doğum yeri o günkü Türkiye sınırları içinde olmak gerekiyordu.

p18-2

Bu önerge doğrudan doğruya Atatürk’ün milletvekilliğinden düşürülmesini hedeflemekteydi.

rize-ataturk-rize-11

Atatürk, 2 Aralık 1922 tarihinde mecliste görüşülen tasarıya karşı kendi ve halkın tepkisini özetle şöyle dile getiriyordu:

04 atatürk rize

Doğum yerim bugünkü sınırlarımız dışında ise bunda benim hiçbir suçum yoktur.

05 atatürk rize

Beş yıl sürekli bir yerde kalsaydım Muş ve Bitlis’i düşmandan geri alabilir miydim?

03 atatürk rize

Ben burada yalnız bir seçim bölgesinin, Rize’den bana çektiği bir tel yazısını, olduğu gibi sunmakla yetineceğim:

01 atatürk rize

Size ve sizinle birlikte çalışan değerli arkadaşlarınıza karşı sancağımız adına söz söyleyen ve aykırı görüş besleyen ve bizce hiçbir değeri ve önemi olmayan milletvekillerini lanetleriz.
02 atatürk rize

O’nun Sancağımızı temsil etmek hakkı da kalmamıştır.

06 atatürk rize

Şu zamanda, yurt hainlerinin bile katılamayacağı muhalifliği ve karıştırıcılığı bize öğütleyen milletvekili Beyin, görüşünü benimseyecek bir tek kişinin bile sancağımızda bulunmadığını kıvranarak saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

07 atatürk rize

Görüldüğü üzere Rizeliler her zaman fahri hemşehrileri Atatürk’ün yanında durmasını bilmişlerdir, şimdi de aynısını yapacaklarından hiç şüphemiz yok.

08 atatürk rize

Sosyal medya Atatürk’ün Rize’deki heykelin kaldırılmasına tepki gösterdi, işte bazıları:

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

1 Yorum

  1. misa

    December 23, 2016 at 3:11 am

    meydan düzenlenmesi nedeniyle kaldırıldığı ifade edilen ATATÜRK ün heykeli düzenleme bittikten sonra neden aynı meydana konulmuyor…eğer meydan heykel için uygun olmayacaksa neden 15 temmuz şehitleri uydurması adıyla yeni bir heykel meydana konuluyor…burada açık ve net ATATÜRK ve TÜRK CUMHURİYETİne karşı bir düşmanlık yapılıyor…

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>