Her Öğrencinin Hayatında Karşısına En Az Bir Kez Çıkabilecek 10 Arkadaş Tipi

June 28, 2016

Üniversite dönemi çoğumuz için son derece özel ve unutulmazdır. Çünkü hem yetişkinliğe atılan ilk adımdır hem de normal şartlarda belki de bir arada bulunmaları imkansız olan birbirinden farklı karakterleri, yan yana getirme özelliğine sahiptir… Sizler için öğrencilik yıllarında tanıştığımız, bazılarını sevdiğimiz bazılarından nefret ettiğimiz, kimisiyle hala görüştüğümüz kimisiyle bağlarımızı çoktan kopardığımız o arkadaş tiplerini derledik. Aralarından biri siz de olabilirsiniz tabi. :)

1. Cimrilikte Çığır Açan Varyemez Arkadaş

moliere

Parası yok mudur? Kesinlikle vardır hatta; ekonomik durumu çoğu kimseden daha iyidir. Fakat topluca bir yere gidilecekse günler öncesinden strese girer. Gidilecek mekanı araştırır fiyatlarını öğrenir. Hesap istenir istenmez tuvalete gitme bahanesiyle masayı terk eder. Geri döndüğünde hesap hala ödenmemişse el mahkum cüzdanını çıkarır. Herkes ortaya bir şeyler atarken o uzun uzun bekler. Sonunda “eksik var mı?” diye yalandan sorar. Hesap tamamsa derin bir oh çeker ve huşu içinde evinin yolunu tutar.

2. Bulduğu Her Boşluğa Bodoslama Dalan Yancı Arkadaş

seinfeld-costanza-giph

Es kaza yanında biriyle buluşma planı mı yaptınız; geçmiş olsun. 2 kişilik plan olur 3 kişilik. Ya da ev arkadaşınızla yeni bir eve mi geçmeye karar verdiniz, unutun siz onu ve salonunuzda yaşayacak tanımlanamayan bir cisim için yer açın. Çünkü o nasıl olduğunu anlayamayacağınız kadar çevik bir hamleyle gelip evinize yerleşir. Umutla, gideceği günü beklersiniz ancak önce giysileriyle yattığı kanepede bir gün eşofmanlarıyla yatmaya başlar, ne olduğunu bile anlayamazsınız. Sofranıza ortaktır, interneti sizden fazla sömürür, gece yarılarına kadar film izler, ışık açık yatar ve kira günü geldiğinde ya da faturalar ödeneceği zaman “sizin işiniz de zor kardeş” diyerek
her şeyin içinden sıyrılır.

3. Her Koşulda Pozitif Düşünmeyi Başararak Pollyanna’ya Rakip Olan Arkadaş

ismail

Kötü geçen sınavlar, faturayı ödeyemediğiniz için kesilen doğalgaz, giderlere ortak olduğu için ekonomik olarak fayda sağlayan 3’üncü ev arkadaşının ayrı eve çıkması… Hiçbir şey onu yıldıramaz. Şartlar ne olursa olsun evrene iyi enerji göndererek hayatını yola koymaya yemin etmiştir. Mesela sabah yolda gördüğü teyzenin market poşetlerini taşımasına yardımcı olmuştur ve evren mutlaka bu iyiliğe bir karşılık verecektir. İyi düşün, iyi olsun mottosuyla yaşar gider. Üstelik bu düşünceyi herkese aşılamak için elinden geleni yapar.

4. Krizleri Fırsata Çeviren Çıkarcı Arkadaş

erdal-bakkal9

Bu arkadaşımız bir insanın hayatta kalabilmek için ihtiyaç duyduğu hiçbir şeye sahiptir. Ancak başkalarının sırtında geçinmeyi daha çok sever. İhtiyacı olan şeyleri temin edebileceği birkaç arkadaşının olması onun için yeterlidir. Kağıt, kalem, sınav notu derken bütün hayatınıza çöktüğünü fark ettiğinizde iş işten geçmiştir. Dahası siz bir iyilik istediğinizde, o kadar hızlı ortadan yok olur ki; hayretler içinde kalırsınız.

5. Dünyadaki Her Şeye Muhalif Asi Arkadaş

ahmet cakar

Milyon tane ödül almış bir filmi ya da diziyi beğenmemekle başlayıp sıradan konularda bile herkesle tartışabilecek kadar kendinden emindir. O her zaman haklıdır, en doğru düşünceler onunkilerdir. İlk kelimesi her zaman “Hayır” olur. Birileri onu haklı bulduğu anda ise ani bir şekilde fikrini değiştirip az önce savunduğu düşünceyle kavga etmeye başlar.

6. Selam Veren Her Kıza Aşık Olan Şıpsevdi Arkadaş

perran kutman - canım- dayım

Her aşkı bir öncekinden daha büyüktür; daha doğrusu bu arkadaşımız öyle olduğunu iddia eder. Bu defa ki farklıdır, diğerlerine hiç benzemiyordur. Hem kız da ona karşı boş değildir. Çünkü sabah derse girerken karşılaştıklarında ona “Günaydın” deyip gülümsemiştir. Bulduğu her fırsatta büyük aşkını anlatan bu arkadaşınızdan, defalarca dinlediğiniz hikayeleri tekrar dinlememek için uyuma numarası yaparsınız, ama nafile. Sonunda başka bir kız kapıyı çalar ve o hiç bitmeyecek sandığınız aşk hikayesi yerini başka bir taneye bırakır.

7. Herkesle Arası İyi Olan Efendi Arkadaş

ali riza bey - yaprak-dokumu

Muhabbetlere konuşarak değil kendi halinde mırıldanarak eşlik eden bu arkadaşı tanımlamak için genellikle “efendi” kelimesi kullanılır. Evet kendisi son derece efendidir, fazla konuşmaz, nadiren fikir beyan eder. Giysileri temiz ve ütülüdür. Dış görünüş olarak okula nasıl başladıysa aynı o şekilde mezun olur. Çoğu kişi tarafından sevilir sayılır fakat ismi bilinmez.

8. Acı Çeken Herkesi Teselli Etme Yeteneğine Sahip Anaç Arkadaş

ask yeniden-ayfer

“Sana kız mı yok? Erkek değil mi hepsi aynı. Kendisi kaybeder. Değmez ya boş ver.” kalıplarını
sıklıkla kullanır. Bütün arkadaşlarının hayatını bilir; arkadaşı olmayanların da… Erkeklerin kankası kızların
sırdaşıdır. Onlarla ağlar hatta gerekirse onların yerine de ağlar. Yeter ki kimse üzülmesin. Herkesi anne
şevkatiyle kucaklar bağrına basar.

9. Soğuk Esprileriyle Ortamı Buz Gibi Yapan Arkadaş

hayrettin-in-yaptigi-muthis-sakalar_780x585

Kendi yaptığı esprilere gülmekten bir hal olan bu arkadaşımız gelen eleştirileri de pek ciddiye almaz. Yaptığı espriye gülünmediğinde ise esprisinin anlaşılmadığını düşünür ve açıklama yoluna gider. Hala gülünmüyorsa başka bir espri patlatarak ilk esprinin başarısızlığını unutturmaya çalışır. Bu kısır döngü biri çıkıp “yeter” diyene kadar devam ederi.

10. Ortamların Aranan İnsanı, Herkesin Gözdesi Süper Arkadaş

cem yilmaz

O bir ortam şenlendiricisidir. O varsa kimse sıkılmaz. Hiç kimsenin bilmediği müzik grupları ondan sorulur, Oscar adayı filmlerin tamamını izlemiştir. Nasa, uzak bir gezegende yepyeni bir canlı formu mu buldu, dünyanın bir ucunda kimsenin bilmediği bir yer mi keşfedildi, John Malkovich yeni bir film mi çekti, listeleri alt üst eden yeni bir
albüm mü çıktı? Sorun anlatsın…

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>