40 Yıl Boyunca Yılmadan Çalışarak Tek Başına Koca Bir Yağmur Ormanı Yaratan Adam

June 5, 2017

84 yaşındaki Antonio Vicente bundan 40 sene önce küçük bir arsa alıp onu ormana çevirmek istediğinde herkes ona deli gözüyle bakıyordu ama bugün bu koca çınarın başarısı büyük bir ormanının kazanımını sağladı. Tutkunun peşinden gitmek ve sabretmenin en iyi örneklerinden biri olan Vicente’nin bu girişimini hepimizin günlük hayatımızda örnek alıp bir an önce uygulamaya koyulmalıyız.

1973’de, sanayi ile kazanç sağlamanın karşısında boş ormanlık alan, bir engel olarak görülüyordu.

,

O dönemdeki askeri rejim, modern çiftçilik tekniklerini kullanması için varlıklı toprak sahiplerine yüklü para yardımı yapıyordu. Bu şekilde tarımın daha iyiye gitmesi sağlanıyordu.

Babasının çalıştığı bir çiftlikte büyüyen Vicente, doğayla iç içe bir yaşam sürdü.

_96058532_antoniovicentegibbyzobel

Vicente başta ormanların yok oluşu olmak üzere; hayvancılıktaki artışla birlikte, nüfusun çoğalması ve kentleşmenin artmasına anbean tanık oluyordu.

_96063297_antoniovicentefirsttreeplantedgibbyzobel

Toprak sahiplerinin talepleri üzerine ekmeğinin peşinde olan babasının her defasında ormanlara nasıl kıydığını gözlemledi.

_96063300_hi007744422

Güçlü toprak sahipleri kömür üretimi yapmak ve hayvanları otlatmak için ağaçları engel olarak görüyordu.

Gel zaman git zaman derken çiftlikteki su kaynakları bir daha geri gelmemek üzere kurudu.

500

Bu durum üzerine harekete geçen Vicente, hayvanların otlatılması için darmadağın edilmiş 31 hektarlık minik bir arazide küçük bir ekip ve birkaç eşeğin yardımıyla işe koyuldu.

amazon_brazil-610x259

Çevredeki çiftçi ve mandıracı komşuları ona, “Salak mısın? Ağaç dikmek toprağı boşa harcamak demek. Gelirin olmayacak, ineklere ve ekinlere yerin kalmayacak” dedi.

amzazon

Vicente’nin bir haftasonu eğlence ritüeli olarak başladığı ağaç ekimi bir hayat tarzına dönüştü.

Dile kolay, tam 40 yıl boyunca çalıştı pes etmek bilmeyen Vicente ve bu çalışmalara doğa bile kayıtsız kalmadı.

brazil-forest-desktop-background

Çalışmalar sonucu Serra da Mantiqueira ormanında 50 bin ağaç teker teker kök salarak büyüdü.

SONY DSC

Şimdilerde 84 yaşında olan Vicente; “Ailemin kim olduğunu sorarsanız, ‘tam da buradalar’ derim. Tohumdan büyüttüğüm her bir ağaç, ailem” diyor.

Ekvatoral-Yagmur-Ormani-Resim_d5d21

Dünyanın en büyük tropikal ormanı Amazon’a sahip olan Brezilya’da ormansızlaşma yıllarca düşüşteyken, yok olan orman sayısındaki artış yeniden baş göstermeye başladı.

Başarılı Vicente doğadaki bu eğilime meydan okuyor ve bu büyük başarısına katkı sağlamaya devam ediyor.

fgfgfgfb

Brezilya Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü’ne (INPE) göre 2015 ile 2016 yılı arasında yalnızca 8 bin hektarlık yağmur ormanı yok oldu. Bu son 10 yıldaki en büyük orman kaybı.

forest-overview-HI_115486

Greenpeace’in Amazon ormanları sorumlusu Cristiane Mazzetti’ye göre; ormansızlaşmadaki artışın bir nedeni, yasa dışı ormansızlaştırmayla suçlanan toprak sahiplerine 2012’de çıkarılan af.

Logging mill near Apiacás, Mato Grosso state. Juruena National Park, Brazil.

Cristiane Mazzetti’ye göre; af insanlarda dokunulmazlık duygusu yaratıyor.

Yolsuzluk, ekonomik ve siyasi krizle son yıllarda çalkantılı bir süreç geçiren Brezilya’da, ormanların korunması için verilen bütçe daha da kısıtlandı.

Yağmur-Ormanları-Kolombiya

Geçtiğimiz yıllarda yolsuzluk soruşturmaları ile ekonomik ve siyasi krizle sarsılan Brezilya’da, ormanların korunması için ayrılan bütçe de kısıtlandı.

Vicente’nin büyüdüğü Sao Paulo, Brezilya’da ormansızlaşmanın en çok görüldüğü bölgelerden. Güney Amerika’nın en büyük ekonomisi olan Sao Paulo’ya endüstri ve tarımın katkısı büyük. Bu da ormansızlaşmanın önünü açıyor.

yagmur_ormani_yaratan_adam

Vicente yaratmış olduğu ormandan şöyle bahsediyor; “Ben bunu para için yapmadım. Burayı yarattım çünkü burada ne varsa ileride herkese kalsın istedim. Artık insanlar bana deli demiyor.”

Kaynak; 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>