Antidepresan İlaç Kullanımıyla İlgili Bilinmesi Gereken 15 Şey

March 16, 2017

En başta belirtelim, burada yazılanlar kesinlikle tıbbi tavsiye niteliğinde değildir. Sadece bu ilaçları kullanmış kişilerin yaşadıkları deneyimlerden ortaya çıkmış genel bilgilendirmelerdir. Böyle bir ilacı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Biz burada antidepresan ilaçlar hakkında tam bilinmeyen, yanlış veya eksik bilinen ya da farkında olunmayan birtakım küçük bilgiler paylaşacağız. Nihayetinde demek istediğimiz şey antidepresan kullanmak utanılacak, korkulacak, “deliriyor muyum acaba?” dedirtecek bir durum değildir. Sağlıklı bir hayat için doktorunuz öneriyorsa bu tür ilaçları kullanmanızda bir sıkıntı yok demeye getiriyoruz.

1. Antidepresan ilaçlar her insanda farklı etkiler gösterir, komşunuzun kaynına iyi gelen bir antidepresan size de iyi gelecek diye bir şey kesinlikle yok!

01 antidepresan

2. Öyle ki bazen size iyi gelen bir antidepresanı bulmak için defalarca ilaç değiştirmek zorunda kalabilirsiniz, deneme yanılma bu işin doğasında var.

02 antidepresan

3. Antidepresan almak, fiziki bir rahatsızlığı iyileştirmek için ilaç almaktan farklı değildir.

03 antidepresan

4. Antidepresanlar ilk kullanımdan itibaren hayatınızı mükemmelleştiren mucizevi ilaçlar değildir! Sizi sürekli mutlu etmezler.

04 antidepresan

5. Evet, antidepresan ilaçlar cinsel yaşamınızı etkiler! Cinsel isteğinizde azalma, hatta sevişmeyi hiç istememe bile olabilir.

05 antidepresan

6. Antidepresan kullanan birine, tavırlarından dolayı “sen bugün ilaçlarını almadın mı?” demek kadar çirkin ve rahatsız edici bir şey yoktur, yapmayın.

06 antidepresan

7. Antidepresanlar etki göstermek için zamana ihtiyaç duyar ve bu sürede sizi zorlamaları, acayip yan etkilere sebep olmaları muhtemeldir.

07 antidepresan

8. Antidepresan kullanmak için dibe vurmak gerekmez, yani antidepresanlar sadece dip görüldüğünde kullanılan, sizi düze çıkaran ilaçlar değildir.

08 antidepresan

9. Bir kere antidepresan kullanmaya başladınız mı ömür boyu kullanırsınız diye bir şey yok, antidepresan tedavinizin sac ayaklarından biri sadece.

09 antidepresan

10. Ancak uzun süre bu tür ilaçlar kullanmak zorunda kalabilirsiniz, bunda yanlış veya korkulacak bir şey yok.

010 antidepresan

11. Antidepresan kullanınca düşünme yeteneğinizi kaybedip, yaşayan bir zombiye dönüşeceğiniz fikri gerçeği yansıtmıyor, aslına bakarsanız antidepresanlar zaten böyle olduğunuz için hayatınızda olabilir.

011 antidepresan

12. Antidepresanlar sadece depresyon tedavisi için kullanılan ilaçlar değil, migreni olanlar bile bazen antidepresan alabiliyor.

012 antidepresan

13. Merak etmeyin antidepresanlar yaratıcılığınızı öldürmez! Bütün büyük sanatçıların depresif tipler olması sizi yanlış yönlendirmesin.

013 antidepresan

14. Aynı zamanda antidepresan alıp anında mutlu olmayı beklemeyin, bazılarına mutluluk hapı dense de antidepresanlar size yalancı mutluluklar vermez.

014 antidepresan

15. Bu ilaçlar sizin kişiliğinizi değiştirmez, sizde olmayan bir şeyi ortaya çıkarmaz, yaşadığınız değişiklikler aslında içinizde olan ama ortaya çıkmayı başaramayan şeylerdir.

015 antidepresan

Bonus – Ve nihayetinde antidepresan almak sizin zayıf, güçsüz, iradesiz, başarısız, vs. kişiler olduğunuz anlamına gelmez, saçmalık bu.

016 antidepresan

1 Yorum

  1. Erol Cakmak

    March 25, 2017 at 1:41 am

    Cok uzun zamandir anti depresan kullaniyorum 3 gun once kisarak biraktim. Neleri atlattim Allaha sukurler olsun Allaha siginin o herseyin en iyisini biliyor. Simdi hayata 4 kolla sariliyorum binlerce kez sukur. Olmek istiyordum intihar etmek istiyordum. Kendimi degersoz yalniz hissediyordum ama hepsi gecti. Yeni dogmus bebek gibiyim hemen gecmedi ama hemen gecseysi hayatimin degirini anlamicaktim kesinlikle. Ama ben biliyorum ne yaltiysam kendi kotulugumden geldi.Neyse size tavsiyem dogru yoldan ayrilmayin

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>