Dünyadaki Bütün Ülkeleri Gezen İlk Maceraperest André Brugiroux’un İmrendiren Hayatı

August 18, 2017

André Brugiroux öyle bir gezi kariyerine sahip ki, öncülü olarak göstereceğimiz ilk isimlerden Evliya Çelebi’yi bile geride bırakmış. Hayatını gençlik yıllarından günümüze yeni ülkeler keşfetmeye adayan gezginimiz, ömrü boyunca hiçbir yerde çakılı kalmadan yoluna devam etti. BM (Birleşmiş Millet)’e kayıtlı tüm ülkeleri görmüş gezgin tek başına bir coğrafya atlasından farklı değil. Tecrübe ve anılarını bir kitapta toplayan gezgin tüm ülkelere ayak basan ilk gezgin olması açısından oldukça önemli bir unvanı ele geçirmiş durumda.

André Brugiroux 60 yıl boyunca dünyada gezmedik ülke bırakmadı.

dunyayi-en-cok-gezen-adam-andre-brugiroux1

Üstelik dünya üzerindeki tüm ülkeleri ilk gezen kişi yine André.

e71bf7b2-0a99-4d6f-865a-7adcb3128e70

Seyahat macerasına 15 yaşındayken atılan André bugüne kadar BM üyesi 193 ülkeyi gezdi.

112296880

Şu anda 78 yaşında olan gezgin 1955 yılında yeni yerler keşfetmek ve yeni diller, yeni kültürler öğrenmek ateşiyle yollara düştü.

dunyayi-en-cok-gezen-adam-andre-brugiroux-8557720_314_m

15 yaşında sırt çantasını kollarına geçirip yollara düşmesine vesile olan şey İskoçya’da yapması gerektiği bir stajdı.

dunyayi-en-cok-gezen-adam-andre-brugiroux-8557720_7401_m

Bu yolculuk onu kesmemiş ve stajı bittikten sonra Almanya, İtalya ve İspanya’ya geçmiş.

İlk etapta 9 yıllık bir yol serüvenine imza atan gezgin, çok az parayla ve otostopla bunu gerçekleştirdi.

dunyayi-en-cok-gezen-adam-andre-brugiroux3

Gittiği yerlerde küçük ve kısa süreli işlerde çalışarak hayatını idame ettiren André, Avrupa’nın kendine yeterli gelmediğini düşünerek farklı kıtalara çevirdi rotasını.

Gördüğü ülke sayısını giderek arttıran André yalnızca zorunlu işleri için ülkesine uğradı, geri kalan zamanda yeni ülke arayışını sürdürmeye devam etti.

ELBRUS

Ülkesinde onun gençlik yıllarında askerlik mecburiyeti vardı ve o askerliğini dahi ülkesi Fransa’da değil, Kongo’da yaptı.

32-KOMODO

Askerlik sonrası Kanada’da hayatını sürdüren gezgin, üç yıl burada tercümanlık yaparak para biriktirdi. Onun büyük dünya turu da bundan sonra başladı…

CTKe8_6WEAAJ_7j

Dur durak bilmeyen gezgin otostop ile basmadık toprak parçası bırakmadı. Öyle ki gittiği yerlerde her türlü hayata tanık oldu.

dunyayi-en-cok-gezen-adam-andre-brugiroux

Borneo’da kelle avcılarıyla, ABD’de hippilerle, Sri Lanka’da mücevher kaçakçılarıyla, Kamboçya’da mülteci kamplarıyla tanışan André 7 kere hapse atılmış olmasına rağmen yolculuklarına asla son vermeyi düşünmedi.

60 yıl süren yol maceralarının kendisine kattığı tecrübe ve anılarını bir kitapta topladı.

brugworld1-750

Kitabının adı ise dünya vatandaşlığı misyonunu benimsemiş Bahailiğin en önemli öğretilerinden biri olan “Dünya Tek Bir Ülke” (The Earth is but One Country).

Hayatını, dünya turu gezisini tamamladıktan sonra Fransa’da sürdüren André, yeni seyahatler için yeni fırsatlar kovalamayı hala ihmal etmiyor.

Brugiroux-808x1080

Kaynak; 1, 2, 3

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>