13 Yaşındaki Suriyeli Mülteci Amineh’in Barış Özlemiyle Yazdığı Şiirin Ödül Hikayesi

October 5, 2017

Yeryüzünde halihazırda devam eden savaşlar, insanlığın ve doğanın yıkımıyla sonuçlanan pek çok süreci yaratmaktadır. Yurdundan ayrılmak zorunda kalan insanlar, ölenler, esir düşenler ve mülteci olarak yaşamlarını devam ettirmeye çalışanlar, bu sürecin zorunlu mağdurları olarak varlık gösterirler. Değişen dünya ve dönüşen teknoloji, pek çok açıdan savaşların sebeplerini farklılaştırmakta birlikte ölümleri rakamlardan ibaretmiş gibi göstermenin ötesine geçemez. Hal böyle olunca görmezden gelinen her canlı, yaratılan yıkıntıların arasında kaybolup gider…

Amineh Abou Kerech, diğer pek çok insana göre biraz daha şanslı diyebiliriz… Onunla ve güzeller güzeli başarısıyla tanışın…

Amineh Abou Kerech, henüz 13 yaşında Suriyeli bir mülteci. Ülkesindeki savaş pek çok insanı olduğu gibi onu ve ailesini de yurdundan etmiş.

1

Dört yıl boyunca ailesiyle birlikte Mısır’da yaşayan Amineh, geçtiğimiz yıl İngiltere’ye geçiş yapmış. Ve bu geçiş, onun hayatı için önemli bir dönüm noktası olmuş.

2

Çünkü Amineh şiir yazıyor ve edebiyatla yakın bir ilişkisi var. Henüz 8 yaşındayken ayrılmak zorunda kaldığı ülkesini hiçbir zaman unutmuyor.

2

Bu özlemle kaleme aldığı “Lament for Syria” (Suriye İçin Ağıt) şiiriyle, geçtiğimiz günlerde İngiltere’de 10-13 yaş arasındaki çocuklara verilen Betjeman Şiir Ödülü’ne layık görülmüş

1

“Benim Suriye’mi hatırladığım zaman kendimi çok üzgün hissediyorum, ağlıyorum ve onun hakkında yazmaya başlıyorum” diyen Amineh, ülkesine olan özlemini bu sözlerle dile getiriyor.

32

Amineh, yeni hayatlarını kurmaya başladıkları İngiltere için ise şu sözleri söylüyor:

1

“Burada kendimi çok mutlu hissediyorum, çünkü burada bir geleceğim var ve artık korkutucu şeyler yok. Her şey güzel olacak ve biz hep barış içinde olacağız.”

Ödüle layık görülen şiirinin bir kısmını Arapça, bir kısmını ise İngilizce kaleme alan Amineh, kız kardeşinden ve öğretmeninden yardım alarak tamamen İngilizceye çevirmeyi başarmış.

2

Genç şair Amineh Abou Kerech’in bu başarısını kutluyor, barışın daim olduğu savaşsız bir dünyayı bütün insanlık için yürekten diliyoruz.

1

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>