Bir Döneme Damga Vurmuş 9 Numaralı Futbolcu Alan Shearer’ın 9 Efsane Golü

April 25, 2017

Efsane İngiliz klübü Newcastle United, dün Preston North End’le oynadığı maçı 4-1 kazanarak, bir yıl aradan sonra yeniden Primeiere Lig’e yükseldi. Özellikle 90’lı yıllarda futbolundan oldukça söz ettiren İngiliz kulübü, tarihinin en golcü ismi Alan Shearer ile özdeşleşmiş durumda. 90’lı yıllarda rakip takımlarının kalecilerinin korkulu rüyası haline gelen Shearer, bir döneme iz bırakmış futbolcular arasında yer alıyor. 80’lerde doğmuş futbol sever çocukların hayranlıkla izlediği 9 numaralı formalı Shearer’ın, 9 efsane golünü sizler için sıraladık.

1. Listemize Chartlton’a 2002 yılında atmış olduğu golle başlayalım.


Newcastle United-Chartlton

2. 2002 kariyerinin en önemli gollerine sahip. Yıldız oyuncunun aynı yıl Bolton’a attığı kafa golü çok konuşulmuştu.


Newcastle United-Bolton

3. Yalnızca kafa gollerinde değil, serbest vuruşlarda hakem düdüğünü çalana dek rakip takım kalecilerinin bacaklarını titretirdi.


Newcastle United-Manchester United

4. Newcastle, Shearer’ın çocukluk hayaliydi. Blackburn Rovers’tan ayrılacağı kesinleştiğinde onu renklerine katmak isteyen yalnızca Newscastle değildi. Ferguson ve takımı Manchester United’ın tüm taleplerine rağmen Shearer çocukluk hayali Newcastle’i tercih etti.


Newcastle United-Wimbledon

5. Blackburn’dan gelişi çok fazla olmamıştı Leicester’a frikikten gol attığında. Aradan geçen bir yıldan sonra Shearer Newscastle taraftarlarının gönlünde taht kurmuştu.


Newcastle United-Leicester City

6. Chelsea’den Newcastle’a transfer olan teknik direktör Gullit’in yıldızı Shearer’la hiç barışmadı. Hatta daha ileride kovulmasına sebep olacak, kaybettiği Sunderland maçında Shearer’ı yedek kulübesinde beklettiği için maçı kaybeder. Bu gol ise Tottenham maçından Shearer’ın, yıldızının barışmadığı Gullit’e cevabı.


Newcastle United-Tottenham

7. Bu golü hatırlayanınız var mı? Shearer denince ilk akla gelen vuruşlarından biri olan bu gol, futbol muhabbetlerinin eskimeyen konularından biri hala.


Newcastle United-Aston Villa

8. Yalnızca Newcastle United değildi ada futbolunda efsane olan. Ada tarihi adeta efsane klüplerle çekişmelere sahne oluyordu. En büyük rakiplerden Chelsea’ya atmış olduğu bu gol onu efsaneleştiren anlardan biri.


Newcastle United-Chelsea

9. 2002’de işler hayli gidiyordu. Bir yandan Şampiyonlar Ligi’ne yeniden katılma hakkı, öte yandan ligde iyi giden bir gidişat vardı. Newcastle’ın 1-0 geriden geldiği maçı, 2-1 kazanırken, Shearer’ın beraberlik golü maça damgasını vurdu.


Newcastle United-Everton

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>