Airbnb İle Evini Kiralayanlar İçin Daha Çok Tercih Edilmenin 13 Püf Noktası

Eylül 15, 2017

Son dönemlerde Airbnb aracılığıyla evini/odasını kiraya verip ek gelir elde eden insan modeli çok yaygınlaştı. Sistemini oturtup başarılı olan insanlar tahmin edilenin çok üstünde gelirler elde edebiliyorlar. Bu işin bir artısı da dünyanın her yerinden birçok insan tanıyıp farklı kültürler tecrübe etmek oluyor.

Ancak bunun için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. Siz de Airbnb ile evini kiraya verenlerdenseniz bunları uygulamanız size uzun vadede başarı getirecektir; yoksa ev sahipliği kariyeriniz çabuk biter.

İlanda tüm bilgileri eksiksiz verin.

1

Wifi, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, buzdolabı, ortak mutfak kullanımı, banyonun türü (küvet, duşakabin vs) gibi evde olan olmayan tüm hizmetleri ilanda belirtin. Evinizde wifi olmadan zaten bu işe girmeyin.Bolca fotoğraf koyun, sonra “Yanlış anlaşılma olmuş.” dersiniz, olmaz.

2

İlana ne kadar çok fotoğraf koyarsanız tercih edilme şansınız ve güvenilirliğiniz o kadar artar. Evin sadece güzel kısımlarını gösterip kusurlarını örtmek sonradan muhakkak başınızı ağrıtır.

Fiyatı belirlerken mutlaka çevre araştırması yapın.

3

Civardaki benzer alternatiflerden çok daha yüksek bir fiyat koymamaya özen gösterin, uçmayın. Muadillerinizden bir nebze daha uygun bir fiyat sunarsanız tercih edilme şansınız yüksek olacaktır.

Müsaitlik durumunuzu ve fiyat kısmını hep güncel tutun.

4

Evin müsaitlik durumunu ve fiyatı her daim güncelleyin ve düzenli aralıklarla güncellediğinize dair bir not geçin. Bu hem sizin arama motorunda üst sıralara çıkmanızı sağlar hem de fazladan yapılan rezervasyonları iptal etmekle uğraşmazsınız.Misafirlerinizle iyi iletişim kurun.

5

İnsanların otel yerine ev kiralamayı tercih etmeye başlamalarının sebebi kendilerini ev ortamında hissetmek istemeleri. Gelen misafirlerinizle sohbet etmek, mümkünse bir kahve içmek onlara kendilerini rahat hissettirecektir. Tabi her şeyi tadında bırakın, sık boğaz etmeyin. Konaklama süresince onlar sizi aramadıkça siz onları aramayın.

İyi bir rehber olun.

6

Kimse sizden profesyonel bir tur rehberi gibi hizmet vermenizi beklemiyor ama en azından misafirleriniz size şehirle ilgili sorular sorduğu zaman onları doğru yönlendirebilecek kadar bilgi sahibi olun. Çevrenizdeki aktiviteler ile ilgili bilgi verin. Ülkenin genel durumu ile ilgili de mümkünse çok detay vermeyin; zorlarlarsa kimse gücümüzü test etmeye kalkmasın dersiniz.

Ona küçük sürprizler yapın.

7

Evde misafir gelmeden önce yapacağınız ufak dekor değişikleriyle gönülleri hoş tutabilirsiniz. Misafir ağırlamaya özen gösterdiğinizi hissetmeleri size ev sahibi olarak artı puan kazandıracaktır. Yatakların üzerine fazladan birkaç yastık, odaya çiçek, renkli mumlar vb küçük şeyler koyabilirsiniz.

Temiz ve düzenli olun.

8

Banyo ve mutfak başta olmak üzere her türlü çöpünüzü önceden temizleyin. Misafirleriniz gelmeden önce onların kullanacağı çekmeceleri ve dolapları mutlaka boşaltın. Banyoda kullanabilecekleri ekstra havlu bulundurun. Ev sahibine “Havlu var mı?”diye sormak bir misafir için en rahatsız edici şeylerden biridir.Eşyalarınızı kıyıya köşeye saklamayın.

9

Eşyalarınızın zarar görebileceğini düşünerek onları kaldırır ve evi boş gibi gösterirseniz misafirler bu olumsuzluğu hemen hissederler, yapmayın.

Acil durum ihtiyaçlarını elinizin altında bulundurun.

10

Tesisatçı, elektrikçi ve benzer acil durum numaralarını konaklama süresince yanınızda bulundurun. Olası bir aksilikte insanları uzun süre mağdur etmeyin.

Konaklama süresince her daim ulaşılabilir olun ve misafirlere hızlı cevap verin.

11

Kendinize “Madem evini/odanı kiraya veriyorsun, neden ilgilenmiyorsun kardeşim?” dedirtmeyin. Herşey parayı görene kadar imajı çizmeyin, zaten toplum olarak imajımız yerlerde bari siz yapmayın.

Konaklama süreci bittikten sonra hakkınızda muhakkak değerlendirme yazdırın.

12

Bu işte değerlendirme kısmı çok önemli; insanlar en çok o yorumlara bakıp karar veriyorlar. Sizin hakkınızda ne kadar iyi değerlendirme birikirse tercih edilme oranınız o kadar artıyor. Çoğu zaman mekan tam olarak istedikleri gibi çıkmasa da, sorunlar olsa da sizin iyi niyetinizi gördüklerinde misafirlerin değerlendirmeleri yine de iyi oluyor. Siz gülen yüzünüzü kaybetmeyin ve değerlendirme isteyin.Yeterli samimiyet kurulduysa sosyal medya bilgilerini alın.

13

Bu işler network meselesi. Misafir ayrılıp ülkesine döndüğü zaman orada yaptığı seyahatin bahsi geçtiğinde ya da biri sorduğunda önerebileceği kişi olmanın ve kontağı kaybetmemenin en güzel yolu sosyal medyadan iletişimi devam ettirmek. Misafirinizle aranızda yeterli samimiyet oluştuysa vedalaşırken sosyal medya bilgilerini isteyin; oluşmadıysa yanlış anlayabilirler istemeyin, boşverin.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>