Ahmet Ümit’in Kaleminden İnsan Ruhunun Haritası Üzerine 16 Çarpıcı Söz

September 21, 2017

Ahmet Ümit, edebiyatımızın polisiye alanındaki en önemli yazarları arasında yer alır. Eserlerindeki dünya, bildiğimiz ve sokağından geçtiğimiz sokakların yaratılmasıyla kendini var eder. Çünkü onun yaşamı, yarattığı eserlerin yaşamıyla yan yana yürümekte, aynı sistemin ortasında benzer acıları çekmektedir. Ahmet Ümit romancılığı tam olarak böylesi bir düzlemden hareket ederek kendi soluğunu harekete geçirmektedir. Ahmet Ümit'in insan ruhunun haritası hakkındaki yazısından alıntıladığımız altı çizilesi cümleler, onun yaşamı ve yaşamın katmanlarını ne şekilde algılayıp yorumladığını gözler önüne seriyor ve pek çok şey hakkında fikir kazandırıyor.

1. "Ruhumuzun haritasını çıkarılabilseydik, karşılaşacağımız en yıkıcı sonuç, yaşamın bitmek bilmez bir sıkıntı girdabına düşmesi olurdu."

123

2. "Sıkıcı bir yaşam büyük bir cehennemdir ve böyle bir cehennemi Dante bile anlatamamıştı. Böyle bir harita yok tabii."

2

3. "İnsan ruhunun kıraç düzlüklerini, başı bulutlu dağlarını, korkutucu uçurumlarını, fırtınalı vadilerini, güneşli denizlerini, karanlık göllerini, verimli ovalarını gösteren bir harita çizilebilir mi, ondan da hiç emin değilim."

1-84

4. "İnsan ruhu diye bir şey var mı? O bile tartışmalı. Kimi felsefe akımlarına göre, insan ruhu (tin) diye bir şey yoktur."

2

5. "O sadece zihinsel bir aktivitedir. Kimilerine göre ise ruh tümüyle bir enerji olayıdır. Ama çoğunlukla bu görüşlerin tersine inanılır."

ahmet_umit

6. "Hatta kimileri ölen kişilerin ruhlarını çağırarak, onlardan geleceğe dair tüyolar koparmaya bile çalışır."

ahmet-umit-sb

7. "İnsan ruhunun varlığının kanıtlandığı temel alan sanattır, özellikle de edebiyat."

ahmet-ümit-900x425

8. "Yaşamın mucizesiyle, insan ruhunun mucizesi aynıdır: Gizemini parça parça sunmak ama hiçbir zaman gerçekliği tümüyle vermemek."

2

9. "Bazı bölgelerin aydınlanmasına ses çıkarmamak, peşinden koşsunlar diye bazı ipuçları ortaya atmak ama mutlak gerçeği asla teslim etmemek."

4

10. “Bildiğim tek şey, hiçbir şey bilmediğimdir, diyen insana neden bilge denildi sanıyorsunuz?"

4

11. "Gerçekten de ruhumuzun haritasını çıkarılabilseydi, karşılaşacağımız en yıkıcı sonuç, yaşamın bitmek bilmez bir sıkıntı girdabına düşmesi olurdu."

5

12. "Sıkıcı bir yaşamdan daha büyük bir cehennem düşünemiyorum. Böyle bir cehennemi Dante bile anlatamamıştı."

8

13. "Sıkıcı bir yaşam, ani bir ölüm gibi kolay kabul edilebilir bir durum da değildir; insan soyunun ağır ağır çürüyerek, yok olması demektir."

5

14. "O yüzden sadece yazarlar değil, bütün insanlık, ruhlarımızın haritası çıkarılamıyor diye şükretmeliyiz."

23

15. "İyi ki, insanın iç yolculuğu, en az uzay yolcuğu kadar bilinmezliğini koruyor."

1501135

16. "İyi ki, biz yazarların kullandığı bu görünmeyen, bu kaypak, bu değişken, bu olağanüstü malzeme gizemini hâlâ sürdürüyor."

fft5_mf784424 Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>