Hava Kirliliğine Göre Değişen Kıyafetlerden Oluşan Etkileyici Çalışma: Aerochromics

August 5, 2016

Gelişen dünyayla birlikte başımıza musallat olan en büyük sıkıntılardan biri de hiç şüphesiz hava kirliliği. Özellikle büyük şehirlerde hava kirliliği giderek daha inanılmaz boyutlara ulaşıyor ve buralarda yaşayan insanların temiz hava soluması artık neredeyse imkansız.

Ve tüm insanlığın sağlığını tehdit eden hava kirliliğine dikkat çekmek için, dünya çapında birçok sanatçı/tasarımcı, çeşitli çalışmalar gerçekleştiriyor. Tıpkı Nikolas Bentel isimli sanatçının bu çarpıcı çalışması gibi.

Nikolas Bentel isimli tasarımcı, bugünün ve geleceğin en önemli sorunu olan hava kirliliğine dikkat çekmek için Aerochromics isimli bu çarpıcı çalışmayı hazırladı

Çalışmada yer alan kıyafetler üç farklı desene sahip ve bu desenlerin her biri farklı bir kirlilik değişkenine bağlı

Karbonmonoksit, parçacık ve radyasyon oranlarını basit biçimde ölçen dedektörler, mürekkeple etkileşime geçerek kıyafetlerin üzerindeki desenlerin oluşmasını sağlıyor


Sanatçı, bir kirlilik değişkeni olan karbonmonoksit için ev tipi bir ölçüm cihazı kullanırken; toz, egzoz dumanı gibi mikro parçacıklar için kıyafetlerin boyun kısmında yer alan basit sensörler kullanmış. Bu sayede siz yolda yürürken kirliliği ölçebilen sensörler yüzünden üzerinizdeki kıyafetin deseni değişebiliyor.

Örneğin radyasyonu ölçen tasarımda, kıyafet bir kez desen değiştirirse, bir daha eski haline geri dönmüyor; sebebi ise basit: İnsanın radyasyonla bir kez bile karşılaşması, zarar görmesi için yeterli!

Bu muhteşem fikrin tasarımcısı Bentel, daha önce de sindirim sistemini mücevher üretimhanesine dönüştüren bir çalışmayla ses getirmişti

Sokakta yürürken üzerinizdeki kıyafetin değiştiğini görmek son derece ürkütücü bir fikir, çünkü bu değişimin sebebi o an ortamda maruz kaldığınız hava kirliliği!


Sanatçının tasarımları son derece pahalı(500 dolar gibi bir rakamdan bahsediliyor) olsa da hava kirliliği gerçeğiyle birebir yüzleşmemize neden olduğu için takdiri hakediyor bizce.

Yararlanılan Kaynak: Dezeen

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>