Adana’da Kitap Tutkunları İçin Hayata Geçirilen Bir Proje: Nöbetçi Kütüphane

September 14, 2017

Kitap okumanın sosyal paylaşımla birlikte çoğalabilen yapıcı bir etkisi vardır. Düşünsel bir paydada aktif olarak sunulan fikir, dönüşerek ve değişerek kendini yeniden var ettiği gibi onu üreten insanların da hayatına önemli ölçüde katkılar sunabilmektedir. Klasik anlamda kütüphaneler, söz konusu paylaşımı birey üzerinden geliştirirken ezber bozan bazı oluşumlar bu durumun ötesinde bir paylaşıma zemin oluşturmaktadırlar.

Adana’da aktif olarak faaliyet gösteren Nöbetçi Kütüphane‘yle tanışın.

Nöbetçi Kütüphane, temelde okur etkileşimi üzerinden planlanarak hayata geçirilen oldukça başarılı bir proje.

1

Adana’da kurulan kütüphaneyi diğer pek çok kütüphaneden ayıran en önemli özelliği ise sabah 10.00, gece 02.00 arasında da açık olması.

2

Taşıdığı adı hakkıyla karşılayan Nöbetçi Kütüphane’nin yazarlarla okurları buluşturduğu söyleşiler, konserler ve düzenli olarak gerçekleştirdiği etkinlikleri de bulunuyor.

2

Her yaştan okur tarafından ziyaret edilen kütüphane, zaman zaman okurların kendi kitaplarını kütüphaneye hediye etmesiyle birlikte kitap sayısını da arttırıyor.

1

Kitabınızı okuduğunuz sırada size bir şeyler içer misiniz diye soran okurlarla karşılaşabiliyorsunuz. Ve para ödemek istediğiniz zaman muhatap bulmanız mümkün değil.

2

Çünkü Nöbetçi Kütüphane tamamen armağan ekonomisi ile ilerleyen bir yapıyla organize ediliyor ve bu düzen en iyi şekilde işliyor.

2

Kütüphanede muazzam bir paylaşım kültürünün varlığından bahsetmemiz mümkün. Kurucu Cemil Sobacı, verdiği bir röportajda bu güzel projeden şu sözlerle bahsediyor:

32

“Nöbetçi Kütüphane, kütüphanenin bir gece fazlası. Okumak, hayal kurmak, arkadaş edinmek için harika bir yer. Teknoloji, sanat ve etkinlikle güçlendirilmiş yeni nesil sosyal kütüphaneler yaratmak için uykumuzdan arttırdıklarımızla yeni kütüphaneler kurmak için çabalıyoruz. Okumak için yer mi arıyorsun, ‘çık gel’ diyoruz kısaca.”

Nöbetçi Kütüphane ile ilgili bütün gelişmeleri bu sayfadan takip etmeniz ve dilediğiniz desteği kendilerine sağlamanız mümkün. Yaşasın okumak ve paylaşmak!

12

Kaynak: 1 , 2 , 3

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>