Edebiyatımızın Yaşayan Çınarı Adalet Ağaoğlu’ndan Yeni Anlamlar Yaratan 12 Cümle

November 2, 2017

Adalet Ağaoğlu, Türk edebiyatının en önemli ve en üretken yazarları arasında yer alır. Onun şahit olduğu dönemler, toplumsal ve politik değişimler açısından ele alındığı zaman edebiyat metninin de değişimini, dönüşümünü ve yakın tarihle olan bağını ortaya koyması bakımından ayrı bir öneme sahiptir. Pek çok alanda eser vermiş olan yazar, 20. yüzyıl Türk edebiyatının en önemli romancılarından biri olarak kabul edilmektedir.

Öykü, roman, deneme, mektup, anı ve güncelerden oluşan eser birikimi, Ağaoğlu’nun yazarlık yolculuğundaki işçiliğin en kıymetli duraklarıdır. Yazar, eserlerindeki iç sesi yaşamla birleştiren ve insandan ayrı tutmayan bir yoğunlukla ayakta tutan yapısıyla her dönem okunan kalemler arasındadır.

Adalet Ağaoğlu‘nun eserlerinden derlediğimiz liste, pek çok açıdan insanı kendine çeviren ve bir kez daha düşünmeye sevk eden anlamlar taşıyor.

1. “Beni dinle Zülfü kardeş, Vatan, uğrunda ölmek için sevilmez, üstünde adam gibi yaşayabilmek için sevilir. Otur.”

1

2. “Herkes başının derdine düşmüş. Her yan döküm saçım. Her şey itiş kakış. Ekmek aslanın ağzındaymış bu İstanbul’da. Duyardık da, anlamazdık. Gördük, anladık.”

adalet_5003

3. “Benim asıl ümidim ümitsizliğimdir! Mutluluksa mutsuzluğun bilincinde olmaktır.”

1456736092793

4. “Bütün yapaylıkları alt ettiğimi sandığım bir zaman, en yapaylaştığım zamanmış işte. Çabuk ölmek istiyorsam bu düşünceye iyi sarılmalıyım.”

2

5. “Hayatta herkesin, her şeye karşı farklı yaklaşımları, değişik bakışları olur. Bunu doğal karşılamalıyız. Zaten bir kültürü birlikte oluşturmak, birlikte bir hayat biçimi kurmak, farklılıkları birlikte yaşayabilmekle olur.”

adalet-agaoglu-min

6. “Ölmeye yatıyorum, eğer bir sonsuzluk varsa; sonsuzluk olmak istiyorum. İsmi anılmayan, gözleri görmeyen, yaşamayan bir sonsuzluk.”

agaoglu-615F-C0E1-156E

7. “Her şeyde haklı ve doğru olmak için her şeyin haklı ve doğru olması gerek.”

fft64_mf1499607

8. “Zaman, sen ne büyük öğretmensin, ah saygıdeğer zaman, sen ne büyük bir bilgesin! Gaddar bir bilgesin ama. Acımasız.”

fft99_mf4885993

9. “İnsanlar birbirlerinin hayatını yıllarca işgal ettiklerinde, orada neredeyse kök saldıklarında bile, selamsız sabahsız , hiçbir açıklama yapmadan çıkıp gidebiliyorlar.”

123

10. “İnsanların üstünden iyi kötü bir silindir geçecek de, o insanlar hiç yara bere almadan çıkacaklar o silindirin altından, öyle mi? Kanayacaksın, kanamıyorum diyeceksin. Herbir yanın sızlayacak, sızlamıyor olacak. İnsanlık adına ne büyük ikiyüzlülüktür bu. En çağdaş ikiyüzlülük.”

6

11. “Gelmeyeceğinden en küçük bir kuşku duymaksızın bir şeyi beklemek.Böyle bir bekleyiş hiç unutturamaz kendini. Aynı durumdayım.”

55ea5683f018fbb8f87967c7

12. “Günler birer damlaya dönüştü. Her gün tek bir damla gibi; hiçbir şey birikmiyor. Bir yıl ancak bir bardak ediyor.”

23-Ekim-1929-Adalet-Agaoglunun-dogum-gunu_6142_1414053360

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>