Acıların Kadını Bergen’in Şiddetin Gölgesindeki Hikayesi

May 15, 2017

Türkiye “acıların kadını” şarkısıyla ve tek gözünü saklayan saçlarıyla tanımıştı Bergen’i. Kimlikteki ismiyle Belgin Sarılmışer’i. Henüz 30 yaşında, ömrünün en güzel yıllarında eski eşinin öfkesi aldı onu bu dünyadan. Şiddetin gölgesinde kısacık bir hayat kaldı geriye.

Konservatuara birincilikle girip bıraktı. Arkadaşlarının ısrarıyla çıktığı sahneden bir daha inmek istemedi. Norveç’in Bergen şehrini duyup kendine sahne ismi seçmişti. Pavyonlarda şarkı söylemeye başladı.

bergennnn

Adana’da şarkı söylerken tanıştı büyük aşkı Halis’le. Her gece Bergen’i dinlemeye geldi, hediyeler aldı. Bergen hayatına almak istemediyse de çoktan aşık olmuştu Halis’e.

heyoy

Şiddet daha en baştan girmişti Bergen’in hayatına, Halis kıskançtı esip gürlüyor, dövüyordu. “Büyük aşk” bunları yenmişti bir şekilde, Halis eşinden boşandı ve Bergen’le evlenip Adana’ya yerleştiler. Ama şiddet bitmek bilmiyordu, eşi sahneye çıkmasını istemiyordu. Kavgalara dayanamayan Bergen her şeyi bırakıp İzmir’e gitti. Alsancak’ta bir kulüpte çalışıyordu.

O gece kulüp çıkışında bir adam kova dolusu kezzabı yüzüne fırlattı. Saldırı sonrası Bergen’in yüzü tanınmaz hale geldi, bir gözü ancak kurtarılabildi. Halis iki ay kaçtıktan sonra yakalanıp tutuklandı, mahkemede kezzap attırdığı kişiyi parayla azmettirdiği ortaya çıktı.

heytoli

Halis hapisteydi, Bergen büyük aşkını affettiğini açıkladı hatta zaman zaman cezaevine ziyaretine de gitti. Bu dönem aynı zamanda başarılarla doluydu Bergen için. Acıların Kadını albümü piyasaya sürüldü. Kısa zamanda bir milyonluk satış rakamı yakaladı.

1987’de Bergen “Albümü En Çok Satan Arabesk Kadın Sanatçı” unvanını aldı. Haziran 1987’de “Yılın Arabesk Kadın Sanatçısı” ödülünü kazandı.

asdfghjkjhgfds

Bu sırada basında Avustralyalı organizatör John Pale ile Bergen’in aşk yaşadığı iddia edildi. Bu haber Bergen’e pahalıya patladı.

Adana Lunapark Gazinosu’nda şarkı söyleyen Bergen, gazinonun fotoğrafçısı tarafından bıçaklandı. Saldırının nedeni ortaya çıkarılamadı. Hapisten yakında çıkacak olan kocasının azmettirdiği iddiaları ortaya atıldı.

mmmmm

Halis’in cezaevinden çıkmasına aylar kala Bergen barıştıklarını ve sahneyi bıraktığını açıkladı. Birkaç ay sonra serbest bırakılan kocasıyla Mersin’de yaşamaya başladı. Bu huzur da kısa ömürlü oldu, 1989’da boşandılar.

Bergen, yedinci ve son albümü olan “Yıllar Affetmez”in tanıtımı için Anadolu turnesine çıktı.

bbıçaklandı

Mersin’e gitmek için annesi ile birlikte yoldayken Halis’in kendilerini takip ettiğini fark etti Bergen, polisi aradı. Tedbir alınacağını öğrenince annesiyle yollarına devam ettiler. Gece 04.00 sularında yemek yedikleri lokantada Halis, Bergen ve annesinin karşısına çıktı. Tartışmaya başladılar.

Arabasına doğru kaçmaya çalışan Bergen Halis’in silahından çıkan altı kurşunun hedefi oldu. Halis, annesini de üç kurşunla yaralamış ve kayıplara karışmıştı.

photo_6653_1

“Bazen insanlar hiddetli sever, ölesiye sever, yaşadıkları kötü olaylar sevgisinden bir şey götürmez” demişti Bergen yeğenine.

Tanrım kötü kullarını sen affetsen ben affetmem şarkısıyla tanıdığımız Bergen, defalarca affettiği eşi tarafından öldürüldü. Ondan geriye ibret verici bu kısacık ömür ve sayısız şarkı kaldı.

jjjjj

Kaynak: 1 , 2

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>