Tanıtıldığı Andan İtibaren Fena Halde Dikkatimizi Çeken Yeni Bir Format: 360 Derece Video

November 15, 2016

360 derece video kavramı, bugün hala gelişme aşamasında diyebiliriz ancak reddedilemez bir gerçek varsa o da; tanıtıldıkları ilk günden itibaren inanılmaz derecede ilgimizi çekiyor olmaları.

Biz de bu yüzden umduğumuzdan çok daha hızlı bir şekilde hayatımıza girmiş olan 360 derece video kavramı ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi, en detaylı haliyle ele alalım istedik. Buyrunuz, 360 derece video neymiş, nasıl hayatımıza girmiş…

360 derece video nedir?


Hani Facebook’ta gezerken videonun ortasında 360 işareti oluyor ya, sen de onu izlerken telefonu sağa sola, aşağı yukarı çeviriyorsun ya, heh işte o 360 video… Daha teknik tabirle aynı anda bir sahneyi 360 derece olarak tüm açılardan kaydeden bir kamera sistemi ile oluşturulan; mouse, parmak, bilek ya da baş/boyun hareketleriyle izleyicilerin kontrolünde videonun perspektifini değiştirerek farklı açılardan izleyebildiği videolardır.

Nerede izleyebilirsiniz 360 derece videoları?


Şu an web üzerinde, platform olarak sadece Youtube ve Facebook üzerinden izleyebilirsiniz. Desktop ya da laptoptan web sitesi üzerinden Youtube embed olarak izleyebilirsiniz. Fakat tabi Sanal Gerçeklik Gözlüğünüz varsa, telefonu gözlüğünüze entegre ederek esas 360 derece deneyimini yaşayabilirsiniz. Tabi geliştirilen mobil uygulamalar ile marka ve pazarlama dünyasında 360 derece videolar da mobil applicationlar üzerinden izlenebiliyor.

Peki, nasıl izlenir bu 360 videolar?


360 derece videoyu telefonunuzdan izlemek için öncelikle bir akıllı telefonunuzun olması şart… Eğer akıllı telefonunuz varsa, üstte bahsettiğimiz gibi, parmak / bilek hareketleriyle izleyebilirsiniz. Gelelim Sanal Gerçeklik Gözlükleri’ne! Eğer bir Sanal Gerçeklik Gözlüğünüz varsa, akıllı telefonunuzu Sanal Gerçeklik Gözlüğünün içerisine entegre ederek, gözlüğünüzü takmanız yeterli. Akıllı telefonunuzu neden gözlüğünüze takıyorsunuz? Çünkü onu bir bilgisayar ve ekran gibi kullanıyorsunuz, videoları telefonunuzdan izleyebildiğiniz için ekran görevi de görmüş oluyor. Sanal Gerçeklik Gözlüğünüz ile baş ve boyun hareketleri ile 360 derece videoları izleyebilirsiniz. Bilgisayar üzerinden izleyecekseniz, videonun üzerine Mouse ile gelerek, Mouse unuzun sol tuşuna basılı tutarak sağa sola aşağı yukarı döndürerek 360 video izleyebilirsiniz.

Yoksa sen de bunu diyenlerden misin? “Bilgisayarım MAC ya da Safari tarayıcı kullanıyorum, bende Facebook’taki 360 videolar 360 Derece video gibi oynamıyor?”


E normal, çünkü Safari henüz 360 derece video oynatılmasını Facebook üzerinden desteklemiyor, panik yapma, sende problem yok yani, Apple’lık bir sorun. İstersen Apple’ı ara Tim Cook’u bağlat bir sor bakalım, hayır dertleri neymiş 360 video ile!

Akıllı telefonlarda da tarayıcılarda da oynamaz, boşuna üzülme!


Akıllı telefonunda da mobil tarayıcılarda da henüz devreye giremedi bu 360° videolar. E bir zahmet Youtube ve Facebook uygulamalarını telefonuna indiriver de 360 derece deneyimini yaşayıver…

A bir de bu gruptakiler var tabi… “Benim tarayıcım Internet Explorer, herkes Facebook’ta 360 Derece video izliyor, ben video izleyemiyorum…”


İzleyemezsin tabi… İnternet Explorer’mı kaldı Allah’ını seversen… Lütfen gidip Chrome, Mozilla Firefox, Opera gibi tarayıcılardan birini yükler misin?

“İnternet bağlantımızı çok yiyor galiba Facebook’ta izlediğimiz 360 videolar” diye bir şehir efsanesi varmış, doğru mu?


Facebook isterseniz 4K olarak update edin, belirli bir kısıtlama ile bağlantınızı düşünerek 360 derece videoların çözünürlüğünü düşürüyor. Facebook’ta izlediğiniz 360 videoların uzunluğunun en fazla 10 dakika ve boyutunun en fazla 1,75 GB olabileceğini aklınızda bulundurun. Fakat Youtube da bildiğiniz üzere videolar sizin bulunduğunuz lokasyonun bağlantı kalitesi ile optimize ediliyor. Dilerseniz 4K izlersiniz ve kotanızı zorlarsınız, dilerseniz çözünürlüğü minimize ederek daha düşük kalitede izleyebilirsiniz, bu sizin ve lokasyonunuz ile birlikte bağlantı kalitenizin elinde.

Kendi Facebook sayfanıza 360 derece video mu eklemek istiyorsunuz? E o halde toplanın bu tarafa, nasıl yapıldığını anlatıyoruz!


Esas önemli olan nokta, videonun meta dosyaları ve bu meta dosyaları oluşturan yani videoyu kaydettiğiniz kamera. Videonun kaydedildiği kamera sistemi, 360 meta verilerini video dosyasına ekleyen bir 360 veya küresel kamera sistemiyse, bu 360 videoyu bir Facebook profiline ya da sayfaya normal bir video yükler gibi yükleyebilirsiniz. Ama eğer video, 360 meta verilerini video dosyasına eklemeyen bir kamera sistemi ile kaydedildiyse veya videonuzun ilk kamera yönünü ve görüş alanını belirlemek istiyorsanız, paylaşmadan önce Facebook’ta “Gelişmiş” sekmesine tıklayın. Daha sonra “bu video 360° formatında kaydedildi” ifadesinin yanındaki kutuyu işaretleyerek 360 Kontrolleri sekmesini görünür hale getirin. Videonuzun ilk kamera yönünü ve görüş alanını belirleyebilmek için 360 Kontrolleri sekmesine tıklayın ve mükemmel işlemi tamamlamak adına “Paylaş”a tıklayın.

“Ben de 360 derece video çekicem yahu!” diyorsan bu maddeyi iyi oku!


Çekersin de “amatör eğlendirir” muhtemelen; 4K çözünürlükte çekmek önemli… Biraz maliyetli, biraz da meşakkatli… Yoksa bu işi profesyonel yapmayacaksan bazı 360 derece video çeken akıllı telefonlar da bu işlemi yapıyor… Ama yok ben bu işi profesyonel yapacağım diyorsan, o zaman işler ve ekipmanlar ile birlikte bütçeler de çok ciddileşiyor, farklılaşıyor… Eğer markan için profesyonel bir 360° video çektirmek istiyorsan işe buraya tıklayarak başlayabilirsin!

Peki Nsocial kimdir?

2012 yılından itibaren, dijital reklam ve pazarlama çağında, dijital dünya ile gerçek dünyayı birleştiren, Türkiye’de Sanal Gerçeklik ve 360 Derece Video içerik üretiminde öncü, “kitlelerde sosyal deneyim üreten” bütünleşik bir sanal gerçeklik ajansı ve dijital pazarlama iletişimi ajansıdır. Yola çıkış noktamızın merkezinde ise Transmedia Storytelling ilkemize bağlı olarak hikaye anlatımına, içeriğin gücüne, eşsiz deneyime, stratejiye ve inovasyona inanırız.

Dilerseniz bizi Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. YouTube kanalımız içinse sizi şuradan alalım.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>