Üzerine Yıl Sonu Rehaveti Çöken 8 Seçenekli İstanbul Etkinlik Rehberi

Aralık 23, 2016

Aralık ayının neredeyse sonuna yaklaştığımız şu günlerde, İstanbul etkinlik haritasını durulan bir hafta bekliyor. İstanbul bu sefer koşturmadan, acele etmeden, sindire sindire; yepyeni filmlerin, oyunların ve sergilerin tadına varmaya çalışıyor. Kadıköy’den Beyoğlu’na, operadan tiyatroya, şehrin ajandası çeşnili renkleri kucaklıyor.

1. Müzik – Mercan Dede – Secret Tribe (feat. Sabahat Akkiraz / Hayko Cepkin) | 23 – 24 Aralık

mercan dede hayko cepkin
Borusan Müzik Evi / saat 20.30

Mercan Dede genç kuşak müzisyenlerden oluşan Secret Tribe projesi ile leziz müzikal işbirlikleri yapmaya devam ediyor. Kendisi Cuma akşamı Türk halk müziğinin pek muhterem isimlerinden Sabahat Akkiraz’ı, Cumartesi akşamı ise sahneye birlikte en çok yakıştıklarından Hayko Cepkin’i konuk ediyor. Etkinliklerle ilgili detaylı bilgi şurada ve şurada.2. Tiyatro – Nefesinizi Nasıl Tutarsınız? | 23 Aralık (Prömiyer)

nefesinizi nasıl tutarsınız
Dotkanyonda / saat 21.00

Sıradan Avrupalı karakterlerin olağan hayatları ile başlayıp, karanlık ve ironik göndermelerle Avrupa yakın tarihinin içine bodoslama dalan yepyeni bir oyun; Nefesinizi Nasıl Tutarsınız? Bir yandan ‘Avrupa’da yaşayanların başına kötü şeyler gelmez’ yerleşik inanışını, bir yandan da modern hayatın güvenli sularının sonu geldiğinde; insan kalabilme sınırımızı sorguluyor.

Britanyalı oyun yazarı Zinnie Harris’in 2015 yılında Royal Court Theatre’da açılışı yapılan oyunu, ‘Nefesinizi Nasıl Tutarsınız?’, Erdem Avşar’ın çevirisi ve Murat Daltaban’ın yönetmenliğinde Cuma günü İstanbul’da sahnelenmeye başlıyor. Dot yeni oyun çıkarsa da izlesek diye sabırsızlıkla bekleyenlere duyurmuş olalım. Etkinlik detayı ve program için şuraya.

3. Müzik – Jimi Jules | 23 Aralık

jimi jules
indigo / saat 23.30

Elektronik müzik ve deep house’un gelecek vaat edenlerinden, Zürih merkezli müzik yapımcısı Jimi Jules, Equinox albüm turnesi kapsamında, Cuma gecesi İstanbul’da. Kendisi, Berlinli müzik yapımcısı Oliver Dollar ile kotardığı işlerle tanınıyor ve takdir ediliyor. Etkinlik detayı için şuraya.

4. Festival – Mahallede Erken Yılbaşı Kutlaması | 25 Aralık

moda yilbasi
Brunelle, Club Quartier / saat 12.00

Yeni yılın gelmesine henüz bir haftadan uzun bir süre kalmış olsa da Modalılar erken bir yılbaşı kutlaması ile geri sayımı başlatıyorlar.

Yılbaşının olmazsa olmazı kestane ve şehrimizi kasıp kavuran soğuklara meydan okuyacak sıcak şarap eşliğinde gerçekleşecek etkinlikte; Hakan Tamar ve Taylan von Aygar setleri ile, Güneş Özgeç de elektro keman performansı ile yer alıyor. Etkinlik aynı zamanda, plak tezgahları ve çocuklar için bir de kurabiye atölyesine ev sahipliği yapıyor. Detaylar şurada.5. Sergi – Roger Ballen: Retrospektif | 28 Aralık – 4 Haziran

roger ballen
İstanbul Modern

Belgesel fotoğrafçılığı ile başladığı kariyerini çizim, heykel ve kolaj gibi farklı disiplinlerle zenginleştiren, Güney Afrika merkezli Amerikalı fotoğraf sanatçısı Roger Ballen’in Retrospektif’i İstanbul Modern’in yeni sergisine konuk oluyor. Sanatçının 1980 sonrası eserlerinden derlenen sergi Haziran ayına kadar ziyarete açık olacak. Etkinlik detayı için şuraya.

6. Opera / Gösterim – Royal Opera House Gösterimi: Les Contes D’Hoffmann | 29 Aralık

les contes dhoffmann
Zorlu PSM / saat 19.00

Birleşik Kırallık’ın Kraliyet Operası’nda sunulan yapımları, sahneyi en konforlu gören koltuğun açısı ile şehrimize taşıyan Royal Opera House Gösterimleri serisinde bu hafta Jacques Offenbach’ın fantastik operası Hoffmann Masalları konuk ediliyor. Prusyalı yazar E. T. A. Hoffmann’ın öykülerinden uyarlanan opera, opera tarihinin en önemli eserleri arasında gösteriliyor. Etkinlik detayı için şuraya.

7. Sinema – Florence Foster Jenkins | 23 Aralık

florence
High Fidelity, Philomena, The Queen… Yaptığı filmlerle ekseriyetle yüzümüzü güldüren İngiliz yönetmen Stephan Frears, yeni filmiyle yine merakımızı kabartmakla kalmayıp eleştirmenleri de arkasına almış görünüyor.

Berbat sesine rağmen bir opera sanatçısı olma hayalleri kuran ve bu uğurda her türlü ekonomik imkanını seferber eden, New York’un zengin çehrelerinden Florence Foster Jenkins’in hikayesini anlatan filmde başroller Meryl Streep, Hugh Grant ve Simon Helberg arasında paylaşılıyor. Film, bu hafta vizyona giriyor.

8. Sinema – La Fille inconnue (Meçhul Kız) | 23 Aralık

la fille inconnue
Yaklaşık 40 yıldır yaptıkları filmlerle neredeyse dokunulmadık yara bırakmadan Avrupa toplumunu sorgulamaya devam eden Belçikalı yönetmen biraderler Luc Dardenne ve Jean-Pierre Dardenne; yine içi dışı dolu bir yapımla karşımıza çıkıyor.

Hikaye, bir doktorun, tedavi etmeyi reddettiği hastasının ölümünü öğrenmesi ile içine düştüğü vicdani çıkmazı konu ediniyor. Film, çok yıldızlı eleştirilerle karşılanmamış olsa da, bu sene Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışan adaylardan biriydi. ‘La Fille inconnue’, Cuma itibarı ile vizyonda.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>