2018 Yılında Karşılaşmamayı Ümit Ettiğimiz 13 Can Sıkıcı Haber

December 30, 2017

2017 yılı acısıyla tatlısıyla sona erdi. Herkes şimdiden yeni yıl için iyi dileklerini dile getirirken biz de ListeList ekibi olarak 2018 yılında listesini yapmak istemeyeceğimiz haber konularını derledik. Hadi hep beraber listemize göz atalım. Unutmadan, güzel senelere!!!

1. Terör Saldırıları

reina-saldirisi Reina saldırısının üzerinden neredeyse bir sene geçti. 2016 yılında ülke olarak çok çektik bu saldırılardan. 2017 yılı daha sakin geçse de ülkemizde ölen masum insanlar hiç azalmadı. 2018 yılında belki en okumak istemediğimiz haberlerden ilki.

2. Kadını aşağılayan her türlü "insanın" haberi

kadin-kahkaha Yeter artık! Bıktık usandık. Kadınlara yapılan her türlü aşağılamanın, yargılamanın karşısındayız. Televizyonlara, gazetelere, internet sitelerine çıkıp saçmalayan insanların haberlerini görmek istemiyoruz. Yaşasın kadın kahkahaları!

3. Çevre Katliamları

yassiada-imar-cevre-katliami 3. Havaalanı, 3. köprü, Yassıada, yeşil yol ve daha niceleri. Küresel ısınma yüzünden havaların her geçen gün daha da ısındığı, su kaynaklarının kuruyup yok olduğu bir coğrafyada bizler vahşi bir şekilde çevre katliamlarına devam ediyoruz. Umarız 2018 yılı çevre katliamlarının değil, ülkemizi daha fazla ağaçlandırdığımız bir yıl olur.

4. Anlamsız kutuplaştırıcı politik söylemler

afederseniz-ermeni Demokrasi konusunda büyük sıkıntılar çektiğimiz şu dönemlerde siyasilerin kitleleri etnik kimliklerine, cinsel yönelimine, dini inancına/inançsızlığına, giydiği kıyafetlere göre insanları kutuplaştırması haberlerini görmek istemiyoruz. Herhalde son ihtiyacımız olan şey daha da kutuplaşmak.

5. Hayvana şiddet

hayvan-siddeti Kim neden bir canlıya zarar vermek ister ki? Bunu hiçbir zaman anlayamayacağız belki de. Yıllardır hayvanlara yapılan eziyet haberlerini görmekten bıktık, usandık. Üstelik ülkemizdeki cezalar hala caydırıcı seviyede değil. Umarız 2018 yılında insanlar insan olmayı öğrenir ve bu haberleri de daha az görürüz.

6. "Ekonomik Kriz Geliyor!"

ekonomik-kriz Artan yiyecek ve giyecek fiyatları bir yana, yükselen kur ve enflasyonun ardı arkası hiç kesilmiyor. Yeni yıla girdiğimiz gün içtiğimiz sudan yediğimiz yemeğe kadar her şey zamlanmış olacak. Artık "ay sonunda cebimizde para kalacak mı?" diye düşünmek istemiyoruz. Bu tarz ekonomi haberlerinin olmadığı herkesin ekonomik olarak tatmin olduğu başarı hikayeleri duymak istiyoruz.

7. Kadın cinayetleri

kadin-cinayeti Sadece yeter!

8. KHK'larla işlerinden atılan akademisyenler

khk-ile-isten-atilan-akademisyenler

9. Orantısız polis müdahalesi

orantisiz-guc Özellikle toplumsal eylemlerde polisin git gide orantısız güç kullanımını arttırması kafalarda hep soru işareti oluşturuyor. Maaşlarını bizim vergilerimizle ödenen polisin toplumsal olaylara müdahale ederken bu kadar sert olması kabul edilebilir bir şey değil. Umarız 2018 yılında orantısız güç yüzünden insanlar yaralanmaz.

10. Maaşları ödenmeyip dövülen işçi haberleri

isci-maas-eylemi "İşçinin hakkını alnının teri kurumadan veriniz" diyen bir kültürün içinden yetişip ücretlerini alamayan çalışanların haberlerini görmekten yıldık artık.

11. Her yıl değişen eğitim sistemi

egitim-sistemi-degisiyor Ülkemizde her hükümet döneminde en az bir kere değişen, bir türlü "doğru" sisteme getirilemeyen bir çile belki de. Artık o kadar alıştık ki öğrencilere eğitim sistemi değişti dediğimizde hiç aldırış etmeden hayatlarına devam ediyorlar. Umarız eğitim sistemi gibi önemli bir konu 2018 yılında yap-boz tahtası olmaktan çıkıp gerçek bir sisteme döner.

12. Zorla evlendirilen çocuklar

çocuk-gelin Artık hayatımızdan çıkın!

13. LGBT'lilere yapılan her türlü ayrımcılık

25-11-2017-lgbt-ye-ankaradan-sonra-istanbulda-da-yasak- Onlar sadece bu ülkenin standart bir vatandaşının sahip olduğu haklara sahip olmak istiyorlar.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>