2017’de Gündemimizi Bir Hayli Meşgul Eden 17 Önemli Siyasi Olay

December 28, 2017

Her konuda çok hareketli bir yıl geçirdiğimiz kesin. 2017 bildiğiniz üzere Reina’da gerçekleşen terör saldırısıyla başlamış ve bizlerin canını bir hayli sıkmıştı. Bunun devamında yaşanan birçok olay, kriz ve gelişmeyle kuşkusuz çok yorucu bir yıl geçirdik.

Daha önce yılın absürt haberlerini sizler için derlemiştik. Bu kez 2017’nin 17 siyasi olayına özet şeklinde birlikte bakalım.

1. Çıkarılan KHK’lar ile açığa alınan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevi ve devamındaki süreç

unnamed_287
OHAL kapsamında Kasım 2016’da çıkarılan KHK’ların ardından birçok eğitimci işsiz kalmıştı. İşsiz kalan eğitimcilerden Nuriye Gülmen ve Semih Özakça Mart ayında açlık gervine başladılar. Mart 2017’den beri açlık grevlerini sürdüren eğitimciler bir süre gözaltında kaldıktan sonra terör örgütü üyeliği suçlamaları yüzünden hapis yatmışlardı. Nuriye Gülmen ev hapsi şartıyla tahliye olurken, Semih Özakça tahliye oldu. İki eğitimcinin geleceği hala merak konusu olurken yaşanan bu olay, 2017’nin en çok konuşulan olaylarından biri oldu.

2. Türkiye – Hollanda diplomatik krizi

hollanda-3
Mart ayında dünya gündeminde de çok konuşulan bu diplomatik krizi hatırlayacaksınızdır. Anayasa değişikliği referandumu kapsamında Türk bakanların katılacağı toplantıların iptal edilmesinin ardından Hollanda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçağının uçuş iznini iptal etmişti. Yaşanan olayın akşam saatlerinde ise uçuş engellemesine karşı Hollanda’ya karayolu ile giden Aile Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın aracı Başkonsolosluğa 30 metre kala durdurularak Rotterdam Büyükelçiliği’ne girmesine izin verilmemişti. Olaylar Türkiye’de portakal bıçaklanarak protesto edilirken, dünya basınında da büyük ses getirmişti.

3. 2017 Türkiye anayasa değişikliği referandumu

673441_cover
İçeriğinde başkanlık sistemini barındıran 2017 Türkiye anayasa değişikliği referandumu, Evet-Hayır olarak insanımızı ikiye bölmüştü. Nisan’da gerçekleştirilen referandumda muhalefetin birçok usülsüzlük yapıldığı söylemesine karşın başkanlık sistemi Evet cephesinin yüksek maliyetlerle destek vermesine rağmen %51’lik bir oy ile kazandı. Hayır cephesi ise %49’da kalabildi.

4. Donald Trump – Recep Tayyip Erdoğan görüşmesi

1028485930
2016 sonlarında ABD başkanı seçilen Donald Trump, mayıs ayında cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Beyaz Saray’da görüştü. Dönüm noktası olarak nitelendirilen, Türk ve dünya basınında büyük ses getiren görüşmede Erdoğan yeni dönemin temellerinin atıldığını kaydetmişti.

5. Türkiye – Katar ittifakı

1023447902
Haziran ayının en çok basına yansıyan olaylarından biri de Petrol ve doğalgaz zengini Körfez’de son yılların en büyük krizi patlak vermesi olmuştu. Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn, sonra Yemen, Maldivler ve Libya’da Tobruk yönetimi doğalgaz zengini Katar ile tüm diplomatik ilişkileri askıya aldıklarını duyurmuştu. Türkiye ise bu bağlamda Katar’ın yanında olma kararı almıştı. Hatta Türkiye Katar’a askeri anlamda da yardım göndermişti.

6. Adalet Yürüyüşü

kemal-kilicdaroglu-adalet-yuruyusu-mitingi-rekor-3
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 25 gün süren adalet yürüyüşünü gerçekleştirmişti. Türkiye tarihine geçen bu yürüyüş ayrıca Hindistan lideri Mahatma Gandhi’nin rekorunu da yerle bir etmiş oldu. Ankara’dan İstanbul’a 25 gün süren “adalet yürüyüşü”nün ardından Maltepe Meydanı’nda büyük bir miting gerçekleştirdi. OHAL yüzünden çıkarılan birçok KHK’yı protesto etmeyi amaçlayan Kılıçdaroğlu, mitingde yaptığı konuşmada “Darbeyi durdurmak için sokak iyi, adalet için sokak kötü. Darbeyi de önleyeceğiz, adaleti getireceğiz. Sokaksa sonuna kadar sokak” demişti.

7. Sürpriz kabine değişikliği

Ekran-Alıntısı1-600x590
Temmuz ayında Beştepe’de sürpriz bir toplantı kararı alan Recep Tayyip Erdoğan ve Binali Yıldırım kabinede büyük revizyona gitmişti. 2019 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine daha sağlam bir ekiple hazırlanmak isteyen Tayyip Erdoğan’ın isteği doğrultusunda başbakan yardımcıları ve birçok bakan değişmişti. 65. hükümette 2. ikinci defa revizyona girilirken, kabinede 6 bakanın yeri değişti ve bakanlar kuruluna 5 yeni bakan girmişti.

8. Cumhuriyet Davası – 24 temmuz

cumhuriyet-davasi-880
Cumhuriyet çalışanları, “Terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına ve anayasal düzene karşı suç işlemek” iddiasıyla 24 Temmuz günü yargılanmıştı. İlk duruşmada Ahmet Şık’ın “‘Kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet” sözleri yankılanmıştı. Hala devam etmekte olan davada Kadri Gürsel dışında tahliye çıkmazken son duruşmada Ahmet Şık’ın savunması siyasi olduğu gerekçesiyle dinlenmemiş ve mahkeme salonundan çıkartılmıştı.

9. Kadir Topbaş’ın istifasıyla başlayan ardından Melih Gökçek ve iki belediye başkanının da istifası ile biten süreç

59ea59f367b0a918d871b371
Eylül’de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş yaptığı açıklamayla istifa etmişti. Topbaş’ın istifasınının nedeni ise açıklanmamıştı. Ardından cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Melih Gökçek, Ahmet Edip Uğur ve Recep Altepe’nin istifasını istemişti. Sancılı sürecin ardından Ankara’da Gökçek dönemi sona ererken diğer başkanlar da gözyaşları içinde istifa etmişlerdi. Bunca istifanın nedeni ise hala açıklanmış değil.

10. Kürdistan Bölgesel Yönetimi bağımsızlık referandumu

bagimsiz-kurdistan-referandumu
Barzani’nin yönetimindeki Kuzey Irak Kürd yönetimi Kürdistan bağımsızlığı için referanduma gideceğini açıklamıştı. Ortadoğu’da krize neden olan bu olayın ardından Türkiy ve IKBY arasında tansiyon yükselmişti. Referandumda ezici çoğunlukta bağımsızlık için ‘Evet’ oyu çıksa da Kürdistan bağımsızlığı tam bir çıkmazın içine girmişti.

11. ABD Türkiye vizelerini askıya aldı

abd-vize-yasagi-abd-vizeleri-durdurdujpgTurjpiZJ
ABD’nin Türkiye’deki başkonsolosluk görevlisi tutuklanınca ABD Büyükelçiliği, Türkiye’den yapılan vize başvurularının süresiz olarak durdurulduğunu açıklamıştı. Büyükelçilik, vize uygulamasını askıya alma kararının gerekçesi olarak ‘personel güvenliğini’ göstermişti. Bu olayın ardından Türkiye de ABD vizelerini askıya almıştı. Olay en fazla ekonomimizi vurmuş, dolar ise anormal yükselmeler yaşamıştı.

12. İYİ Parti’nin kurulması

DM94T8zWkAATghA
MHP’den ayrılan milletvekilleriyle Meral Akşener’in önderliğinde yeni bir muhalefet partisi kuruldu. Akşener’in genel başkan olduğu İYİ Parti, bu sene en fazla konuşulan siyasi olaylar arasında yerini aldı.

13. Kılıçdaroğlu ve Tayyip Erdoğan restleşmesi sonucu ortaya çıkan Man Adası’ndaki şirket

kemal-kilicdaroglu-akp-yolsuzluk-man-adasi-belgeleri-bellway-limited
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakınları hakkındaki Man Adası’ndaki şirket iddiası bu yıl en çok konuşulan haberler arasında yerini aldı. Erdoğan’ın “İspat edersen istifa ederim” açıklamasından sonra elinde belgelerle gelen Kılıçdaroğlu, vergi cenneti olarak bilinen Man Adası’ndaki şirket iddiasını gösterdiği kağıtlarla ispatlamıştı.

14. Reza Zarrab Davası

reza-davasi
ABD’nin İran’a nükleer programı nedeniyle uyguladığı yaptırımları delmekle suçlanan Reza Zarrab ABD’de yargıç önüne çıkmıştı. Aralarında eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla ve eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın da bulunduğu dava ABD’de görülmeye başlanırken itirafçı olan Zarrab ilk günde Zafer Çağlayan’a 40-50 milyon euro rüşvet verdiğini itiraf etmişti. Dava hala devam ediyor.

15. ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması

abd-baskani-donald-trump-kudus-u-israil-in-10320543_o
ABD Başkanı Donald Trump Aralık ayı başında yapmış olduğu açıklama ile Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını belirtmişti. Tüm dünyada büyük bir krize neden olan bu açıklama Türkive ABD arasındaki tansiyonu yükseltirken Filistin’de de protestolara neden olmuştu.

16. Son çıkarılan KHK’lar

KHK-Maddesi
OHAL Kapsamında çıkarılan 696 ve 695 sayılı KHK’da yer alan “Resmi bir sıfat taşıyıp taşımadıklarına bakılmaksızın darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında” hareket eden kişilerin cezai sorumluluğu olmayacak” maddesinin ardından tartışmalar da beraberinde geldi. Birçok kişi son KHK’nın bizleri iç savaşa götürme olasılığından endişe ettikleri yönündeydi.

17. Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı’nın Medine’deki kutsal emanetleri kurtarıp İstanbul’a getiren Fahreddin Paşa’ya hırsız demesiyle başlayan kriz – Aralık

fahrettin-paşa-sokağı
Geçtiğimiz günlerde Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı’nın Medine’deki kutsal emanetleri kurtarıp İstanbul’a getiren Fahreddin Paşa’yı hırsızlıkla suçlaması iki ülke arasında krize neden olmuştu. Hükumet ve muhaletten ortak tepkiler gelirken yaşanan olay hala Türkiye’nin gündeminde.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>