2016 Yılında Yayınlanan ve Dinlemeden Geçmemeniz Gereken 26 Yabancı Albüm

December 16, 2016

2016 yılı herkes için zorlu bir sene oldu. Bunun yanı sıra, kendisini müzikle rahatlatmayı sevenler birbirinden güzel albümlerle buluştular.

Herkesin mutlaka göz atması gereken, 2016 senesinde çıkmış ve bizce zihinlere yer etmiş yabancı müzik albümlerini sizler için derledik. Her birinden de birer şarkı ekledik, çok güzel fazlaca albüm olduğu için seri halinde listelemek istedik. Bu listemizde serimizin ilk listesi. İyi dinlemeler… 🎶

1. Nick Cave & The Bad Seeds – Skeleton Tree


15 yaşındaki oğlu kayalıklardan düşerek hayatını kaybetti ve bu travmanın sonunda nasıl duygu yüklü bir albüm çıktı dememize bile gerek yok… 2016 yılının en hüzünlü albümü olabilir Skeleton Tree…

2. Bon Iver – 22, A Million


Şarkı isimlerine her ne kadar anlam veremesek de huzurlu bir albüm sunuyor bizler Bon Iver. İlk dinlemelerde biraz şaşırtsa da “albüm çok güzel, gelsene” gibi bir moda giriyor, dinledikçe alışıyorsunuz. 3. albümün şerefine listemize kendisini alıyoruz.

3. Radiohead – A Moon Shaped Pool


Karşımızda son derece olgunlaşmış, artık müziği tamamen oturmuş, sözlerini sindirebilmek için biraz vakte ihtiyacımız olduğunu kabulleneceğimiz bir albüm geldi Radiohead ahalisinden… Bakın dayanamadık bu yazıyı yazarken bile açtık kenara, e daha ne diyelim…

4. PJ Harvey- The Hope Six Demolition Project


Pj Harvey, ilk kez İngiltere listelerine birinci sıradan giriş yaptı bu albüm ile. Eleştirmenler tarafından bolca eleştiriye maruz kalsa da kitlesine son derece hitap eden bu albüme mutlaka göz atmalısınız.

5. Leonard Cohen – You Want It Darker


Cohen özlemini dindiren, sevgisini arttıran, karanlık olduğu kadar naif bir albüm. Cohen’in sesini tüm ruhunuzda hissedebileceğiniz, dinledikçe dinlemek isteyeceğiz muhteşem bir albüm.

6. Solange – A Seat at the Table


8 sene sonra gelen albüm, siyahi insanların sorunlarına odaklanıyor ve bu yüzden de oldukça ses getirdiğini düşünüyoruz. Albümün yanı sıra video klipleri de son derece dikkat çekici nitelikte.

7. Beyoncé – Lemonade


Beyonce’nin diğer albümlerine nazaran daha dingin daha naif bir albüm karşımıza çıkıyor. 21. yy’in en başarılı müzik projelerinden birisi. Strateji harikası denilebilir.

8. Angel Olsen – My Woman


Angel Olsen, sesiyle içimize huzur aşılayan bir müzisyen. My Woman albümü de tam soğuk kış günlerinde yorganımızın altına girip mayışırken dinlemelik mis gibi bir albüm olmuş!

9. David Bowie – Blackstar


David Bowie’nin hayata veda etmeden önce hepimize bıraktığı bir miras niteliğindedir bu albüm. Her dinlenildiğinde müziğe doyulacaktır.

10. Daughter – Not to Disappear


Daughter, yeni bir albüm çıkartsa da huzurla hüzünü aynı anda tekrar tekrar yaşasak diye beklerken gelen muhteşem güzellikte ve kalitede yepyeni albümün her bir şarkısı insanın içini ısıtacak cinsten. Dinleyelim, dinletelim!

11. Agnes Obel – Citizen of Glass


Agnes Obel, puslu müziğini bizlere yeni albümüyle bir kere daha sunuyor ve geriye tüm gün kapatamadan dinleyebileceğimiz bir albüm bırakıyor.

12. Savages – Adore Life


Çok yönlü ve farklı bir albüm dinlemek isteyenlerin hiç düşünmeden hemen dinlemesi gereken, dinledikçe daha da sindirilip benimseneceğini düşündüğümüz bir albüm.

13. Tindersticks – The Waiting Room


Nick Cave sevenler bunu da beğendi! Gerçekten bu cümleyi hakeden bir grup Tindersticks. Son albümleri ise tüm albümlerinin en olgun hali denilebilir. Melankoli nedir melankolik müzik nasıl yapılır sorusuna net bir cevap olan albümü herkesin bu soğuk günlerde açıp dinlemesini yürekten diliyoruz!

14. Tricky – Skilled Mechanics


Trip-pop severlerin mutlaka dinlemesi gereken bir albüm. Massive Attack, Portishead dinlemekten son derece keyif alan herkesin bu albüm ve Tricky altında toplanmasını istiyoruz, hemen!

15. Rihanna – Anti


Rihanna’nın en garip albümü diyebiliriz. Albümün içinde Tame Impala cover’i var desek yeterli olur sanırım… Aslında cover’dan ziyade birazcık evde şarkıyı açıp söylemiş gibi olmuş ama bu da bir başarı tabi…

16. Massive Attack – Ritual Spirit


Uzun zamandır beklediğimiz, her bir şarkısının benimsenerek dinlenilmesi gereken, her dinlediğinizde Massive Attack ile iyi ki tanışmışım dedirten bir albüm.

17. Sia – This is Acting


Sia, kariyerinin en büyük yükselişlerinden birini tam olarak bu albüm ile yapıyor. Kimselerin bilmediği “Breathe me” ile bu albümdeki şarkıları kıyaslayınca, prodüksiyon ve kalite kokusu alıyorsunuz. Ama Breathe Me şarkısının yeri apayrı.

18. Kanye West – The Life of Pablo


Olmayan albümdür ama dinlenilmesini öneriyoruz. Eh nasıl olmadığını da görmek istersiniz diye düşündük…

19. Jack Garratt – Phase


Albümün en vurucu şarkısını buraya ekledik. Bağımlılık yapabilir bizden söylemesi.

20. Josef Salvat – Night Swim


Kadife sesiyle herkesin gönlüne taht kuran Josef Salvat, bu albüm ile 2016’nın en güzel müzik haberlerinden birini vermiş oluyor.

21. Låpsley – Long Way Home


Henüz kitleler tarafınca pek bilinmese de herkes tarafınca dinlenilmesi gereken bir müzisyen Lapsley. Garip tarzı ve huzurlu sesiyle sizi bambaşka diyarlara götürebilme yeteneğine sahip.

22. Poliça – United Crushers


Keşfedilmeyi bekleyen Poliça’yı listemize almasak olmazdı. Enerjisini tam olarak yansıtabilen bu grubun United Crushers albümü uzun yıllar akıllarımıza kazınacağa benziyor.

23. AURORA – All My Demons Greeting Me as a Friend


Gencecik bir müzisyen Aurora, kuzey ışıklarından bir demet sunarcasına tüm şarkılarında nordik esintileri bulabileceğiniz muhteşem bir albüme imza atmış bulunuyor.

24. Hooverphonic – In Wonderland


Bazı grupların kötü şarkısı yok deriz ve bu gruplar aslında hepimizin yeni albüm yapsa da dinlesek diye merakla beklediği gruplar olur. Hooverphonic destansı bir müzik ve kadife bir ses ile yepyeni albümüyle bizlere müzikal bir şölen sunuyor.

25. Moderat – III


Modeselektor ve Apparat’ın ortak çalışması olan Moderat, tüm beklentilerimizi en iyi şekilde karşımıza sunuyor. Kaliteli elektronik müzik nedir deseler hiç düşünmeden Moderat’ın bir şarkısını açar ve karşımızdakinin gözlerindeki büyümeyi keyifle izleyebiliriz.

26. M83 – Junk

Alıştığımız M83 şarkılarından ziyade bolca rif bulunduran, elektronik müzikle gitarın dansını sunan muhteşem bir albüm. 2016’nın en güzel albümü olarak akıllarımıza çoktan kazındı bile.

BONUS: Ariana Grande – Dangerous Woman

Ariana Grande’nin dinleyenleri vokalleri ve altyapılarıyla hayran bırakan, R&B ve Pop’un birleşimini bize en harika şekilde sunan Dangerous Woman albümünü unutamazdık.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>