Bilim Dünyasının 2016 Yılında Yaptığı Birbirinden İlginç 31 Keşif ve Buluş

December 21, 2016

Her ne kadar dünya 2016 yılında pek çok acı olaya şahitlik etmiş olsa da, bilim dünyası bu yılı da boş geçirmedi. Biz saçma sapan bir günden içerisinde kaybolurken bilim insanları kendi gündemlerini yaratmayı başardılar. İşte 2016 yılında bilim dünyasının insanlığa armağan ettiği keşifler.

1. Albert Einstein’ın 100 yıl sonra yerçekimi dalgaları ilk kez gözlemlendi.

01 2016 bilim
Bilim insanları, yerçekimini ve evreni anlama yolunda muazzam bir keşif yaptıklarını açıkladı.
Albert Einstein’ın kuramlarından 100 yıl sonra, onun tüm evrene yayıldığını söylediği yerçekimi dalgalarını nihayet gözlemlediler. Yerçekimi dalgalarını “görebilmenin” Büyük Patlama’dan başlayarak uzayın pekçok sırrını çözmekte faydalı olacağı ifade ediliyor.

haber

2. Dile kolay sadece dört ışık yılı uzakta Dünya benzeri bir gezegen keşfedildi.

02 2016 bilim
Güneş sistemine en yakın yıldız olan Proxime Centauri’nin yörüngesinde yeni bir gezegen keşfedildi. Proxima b ismi verilen gezegen Dünya’ya sadece 4 ışık yılı uzaklıkta. Güneş sistemine en yakın yıldız olan Proxima Centauri’nin yörüngesinde bulunan yeni gezegenin Dünya boyutlarında olduğu açıklandı.

haber

3. Tarihte ilk defa Go oyununda bir bilgisayar insanı yenmeyi başardı.

03 2016 bilim
Satrançtan daha karışık bulunan Go oyununun 2 bin 500 yıllık tarihinde ilk kez bir makine, bir şampiyonu yendi. 5-0’lık skorla tarihe geçen “AlphaGo” adlı program Google araştırmacılarının imzasını taşıyor. Bu galibiyet yapay zeka çalışmalarında tarihi bir dönemeç.

haber

4. Zika virüsünün beynin düzgün şekilde gelişmesini engelleyen mikrosefaliye sebep olduğu ortaya kondu.

04 2016 bilim
Mikrosefali ile doğan bebekler olabilmektedir. Fakat Zika virüs hastalığı ile mikrosefali arasındaki bağlantının ispatlanması için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Mikrosefali vakalarının %85’lik kısımda, çocuktan çocuğa değişiklik gösteren boyutlarda beyin hasarı gözlenmektedir. Gelişim ile ilgili gecikmeler, işitme kaybı, entelektüel defisitler görülebilmektedir.

haber

5. Zürafaların aslında bir türünün değil, dört farklı türünün olduğu keşfedildi.

05 2016 bilim
Yeni yapılan araştırma, DNA’ları incelenen zürafaların “güney” (giraffa), “Masai” (tippelskirchi), “reticulata” ve “kuzey” (camelopardalis) olmak üzere dört farklı türünün olduğunu gösterdi. Zürafaların dört türünün de melez olmadığı ve milyonlarca yıldır genetik materyallerinin bozulmadığı saptanan araştırmada, bunun zürafaların ayrı türlere dönüştüğünün açık bir göstergesi olduğunu ortaya koyuldu.

haber

6. İngiltere’de yaşayan bazı sincap türlerinin Ortaçağ’da insanlarda görülen bir cüzzam türünü taşıdığı tespit edildi.

06 2016 bilim

7. Tanzanya’da 54 milyar metreküp helyum gazı rezervi olduğu keşfedildi.

07 2016 bilim
Büyük Rift Vadisi’nin içinde saklı, büyük miktarda helyum gazı bulunduğu bildirildi. BBC’nin haberine göre, Durham ve Oxford üniversitelerinden jeologların, yeni bir keşif metodu kullanarak ortaya çıkardığı büyük miktardaki helyum gazının, Büyük Rift Vadisi içinde saklı olduğu ortaya çıktı.

haber

8. Yunanistan’da sadece doğal olarak oluşmuş benzer kayaçlardan oluşan su altında bir “kayıp ada şehir” bulundu.

08 2016 bilim
Ephorate Sualtı Eski Eser (EUA), Cenevre Üniversitesi ve İsviçre Arkeoloji Okulu’ndan arkeologlar, Yunanistan’ın Argolic Körfezi içerisindeki Khilada Koyu’nda, Tunç Çağı’na ait surlar içerisinde bir yerleşim buldu.

haber

9. Yaklaşık 400 yıl yaşayabilen, gizemli ve yavaş hareket eden bir derin deniz köpekbalığı türü keşfedildi.

09 2016 bilim
Son süreçte ise University Of Copenhagen araştırmacıları, gelmiş geçmiş en uzun süre yaşayan omurgalı canlının tespitinde bulundular. Danimarkalı bilim insanları Grönland dolaylarındaki bir köpek balığının yaklaşık 400 yıldır yaşamını sürdürdüğüne yönelik bulgulara rastladıklarını belirttiler.

haber

10. İnsanoğlu tek eşli bir yaşamı tercih etmesiyle birlikte “bakulumu” yani penis kemiğini kaybetti.

010 2016 bilim
Modern insan atasi durumundaki sempanzeler, 800.000 ile 1.000 000 yıl kadar önce monogamiye, yani tek eşliliğe geçti. Artık cinsel partnerini seçiminde kadında etkili rol almaya başladı. Kadının için erkek seçiminde kemikli bir penis her zaman yanıltıcı olabilirdi. Oysa sağlıklı yeni jenerasyonlar için uzun süreli erksiyonların önemi büyüktü. İşte bu aşamada kemiksiz penis populasyonda aranan bir özellik olmaya başladı.

haber

11. Bilinen önceki sayıdan 5 milyon rakam daha uzun olan en büyük asal sayının 2 74,207,281 − 1 olduğu ispatlandı.

011 2016 bilim
Matematikçilerin en büyük asal sayıyı bulduğu açıklandı. ABD’li matematikçi Cooper, 22 milyon 338 bin 618 basamaktan oluşan yeni asal sayıyı, 31 gün aralıksız süren çalışmalar sonucu hesapladı.

haber

12. Güneş sistemimizde, Dünya’dan 10 kat daha büyük ve Neptün’ün yörüngesinden 20 kat daha uzakta yer alan dokuzuncu bir gezegen olabileceği açıklandı.

012 2016 bilim
Brown ve çalışma arkadaşlarının The Astronomical Journal’da yeni yayımlanan çalışmaları ise, hiç şüphe yok ki, Eris’in keşfinden daha büyük heyecan yarattı. Bu çalışmada, Güneş Sistemi’nde bulunan, ‘’Planet Nine’’ olarak adlandırdıkları ve ‘’Phattie’’ takma adını taktıkları gerçek dokuzuncu gezegenin keşfedildiği öne sürülüyor. Bu gezegenin neredeyse Neptün boyutlarında olduğu düşünülüyor.

haber

13. Dünya’nın “2016 HO3” adında ikinci bir yarı-uyduya sahip olduğu keşfedildi.

013 2016 bilim
2016 HO3, Nisan ayındaki keşfinden bu yana NASA tarafından inceleniyor ve her hareketi kayıt altına alınıyor. İncelemelerin sonuçlandığını ve 2016 HO3’ün nasıl hareket ettiğini çözmeyi başardıklarını açıklayan NASA, 2016 HO3’ün bir yarı uydu olduğu sonucuna ulaştıklarını bildirdi.

haber

14. Doksan dokuz milyon yıl önce yaşayan küçük bir dinozorun kuyruk tüyü kehribar içerisinde hiç bozulmamış halde bulundu.

014 2016 bilim
Çinli bilim insanı Şing Lida, pazardan aldığı kehribar taşının içindeki cisimleri inceledi. Sonucunda bunun bir dinazor tüyü olduğunu keşfetti.

haber

15. Plüton atmosferinin önceden tahmin ettiğimizin çok ötesinde soğuk ve yoğun olduğu tespit edildi.

015 2016 bilim
Plüton‘daki sıcaklıkları inceleyen astronomlar, gezegenin sıcaklığının beklenenden daha düşük olduğu şüphelerini doğruladı. Gezegendeki düşük sıcaklığın, nitrojen yüklü ince atmosferi ve buzla kaplı yüzeyi arasındaki etkişleşimden kaynaklandığı sanılıyor.

haber

16. Ve cüce gezegenin üzerindeki meşhur kalp şeklindeki bölgenin etrafında çok farklı arazi şekillerinin bulunduğu keşfedildi.

016 2016 bilim
NASA, New Horizons uzay aracının Plüton sisteminde elde ettiği yeni fotoğrafları sundu. Plüton’un üzerindeki kalp şeklindeki bölgeye ‘Tombaugh Regio’ adı verildi.

haber

17. Bilim insanları Dünya’nın 3.2 ve 1.7 milyon yıl önce gerçekleşen iki süpernova patlamasından doğan kozmik ışınların bombardımanına maruz kaldığına dair kanıtlar buldu.

017 2016 bilim
ABD, Almanya, Avustralya, Avusturya , İsrail ve Japonya üniversitelerinden bilimcilerce Pasifik,
Atlantik ve Hint Okyanusları’ndan alınan tortul örneklerine dayanan ve Nature dergisinde yayımlanan iki çalışmanın bulgularına göre Dünya, 325 ışıkyılı uzaklıkta biri 3.2 ile 1.7 milyon yıl arasında peşpeşe meydana gelmiş bir seri, öteki de yaklaşık 8 milyon yıl önce meydana gelmiş bir süpernova patlamasından kaynaklanan kozmik ışınların bombardımanına maruz kalmış. Kozmik ışınlar, genelde Süpernova patlamalarından kaynaklanan yüksek enerjili protonlar ile ağır elementlerin çekirdeklerinden oluşuyor.

haber

18. Rosetta uzay aracından ayrılarak 67P/Churyumov–Gerasimenko kuyruklu yıldızına inen Avrupa’nın dünyayla bağı kesilen kuyruklu yıldız kaşif robotu Philae bulundu.

018 2016 bilim
Toz ve buzdan oluşan 67P/Churyumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızının yörüngesindeki Rosetta keşif aracının gönderdiği fotoğraflarda Philae’nin bir tümseğin gölgesinde kaldığı anlaşılıyor.

haber

19. 320 ışıkyılı uzakta üç güneşe sahip olan dev bir gezegen bulundu.

019 2016 bilim
Jüpiter’in 11 katı büyüklüğündeki HD 106906 b, dev kütlesi ve bağlı bulunduğu yıldıza olan büyük uzaklık nedeniyle gezegen oluşum teorilerini alt üst etti.

haber

20. Ördeklerin “aynı” ve “farklı” kavramlarını ayırt edebildikleri keşfedildi.

020 2016 bilim
haber (İngilizce)

21. Tüysüz köstebek farelerinin kansere tamamen bağışıklı olmadığı tespit edildi.

021  2016 bilim
Bilim insanları hiç kansere yakalanmayan tüysüz köstebek faresinin kanserli tümörlerin önlenmesinde ve tedavisinde kilit önemde olabileceğini açıklamıştı, ancak tamamen bağışıklı olmadıkları keşfedildi.

haber

22. Su ayılarının (Tardigratların) 30 yıl donmuş halde kaldıktan sonra dahi hayatlarına devam edebildikleri ortaya çıktı.

022 2016 bilim
Japonya’nın Ulusal Kutup Araştırma Enstitüsü, 8 bacaklı ve segmentli yaratıkları -20 derecede 30 yıldan fazla süredir saklıyordu. Hayvanlardan ikisi, 2014 yılında çözülüp canlandırıldı.

haber

23. Hayvanların haberleşirken kullandığı kodların bölgesel aksanlara sahip olabileceği tespit edildi.

023 2016 bilim
haber (İngilizce)

24. Klonlanan hayvanların hayatlarını sağlıklı bir şekilde sürdürdükleri açıklandı.

024 2016 bilim
İngiltere’nin Nottingham Universitesi yaptığı araştırmada Dolly’nin genetik koduna sahip klon koyunlar olan Daisy, Debbie, Denise ve Dianna’nın oldukça sağlıklı olduğunu ortaya çıkardı. Bu klon koyunlarda herhangi bir erken yaşlanma belirtisine ve kronik hastalık izine rastlanmamış.

haber

25. Londra gibi hava kirliliğinin yüksek olduğu şehirlerde bisiklet kullanmanın faydalarının, hava kirliliğinin olumsuz etkilerinden daha ağır bastığı ortaya çıkarıldı.

025 2016 bilim
haber (İngilizce)

26. Ebeveynlere otistik çocuklarıyla etkileşime girmede yeni yolların öğretilmesinin çocuğun semptomlarının şiddetini azalttığı ortaya çıktı.

026 2016 bilim
haber (İngilizce)

27. Küfretmek, kelime haznesinin kısıtlı olmasının bir işareti değilmiş!

Retro Gym Coach Cursing With Spit Flying Out His Mouth
Küfür ve hakaret kullanımı sıklıkla kabalık ve cahillikle ilişkilendirilen bir şeydir. Ama yeni bir araştırmaya göre bu pek çok başka şeye işaret olabilir: Çok fazla küfür biliyor olmak aslında kelimeleri daha akıcı olarak kullanmakla bağlantılı olabilir.

haber

28. Dünya nüfusunun üçte birinin yaşadıkları yerden Samanyolu’nu göremediği açıklandı.

028 2016 bilim
haber

29. Dinozorlar büyük olasılıkla is (kurum) yüzünden yok oldu.

Dinosaur extinction
haber (İngilizce)

30. Dünyanın en büyük ve en temiz elmaslarının yerkabuğunun yüzlerce kilometre altındaki sıvı metalin içinde olduğu tespit edildi.

030 2016 bilim
haber

31. Antarktika ozon tabakasının küçüldüğü keşfedildi.

031 2016 bilim
Bilim adamları, Antarktika üzerinde ozon tabakasındaki deliğin küçülmeye başladığını bildirdi.

haber

Yararlanılan kaynak burada.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>