Beklemeye Değer 30 Yeni 2015 Albümü

January 5, 2015

2015’ten ne beklediğinizi bilmiyoruz. Yeni bir aşk, yeni bir iş ve yine gülecek bir neden bulabilir misiniz? Belki. Dürüst olmak gerekirse, muhtemelen hayır.

Avaz Avaz olarak yeni yılın hayal kırıklıklarına savaş açtık; yeni yılın bizi hayal kırıklığına uğratmayacağına inandığımız 30 albümünü sıraladık. Maksat; kararlar bozulsa, büyük aşklar zamanından önce, diyetler daha başlamadan bitse bile bu sene de kulağımızda iyi müzik olsun. Afiyet bal şeker…

1. Adele – Henüz Adı Yok


Adele’in yaşı kaç oldu? Oradan alalım albüm isim tahminlerini.

2. Björk – Henüz Adı Yok


Ne ismi ne de cismi belli olsa da, belli olan tek şey yine deneyselliğe doyacağız bu albümde.

3. Run The Jewels – Run The Jewels III


Bu yılın en iyi hip-hop albümüne imza atan Run The Jewels, arayı soğutmadan gelecek sene yeni bir albümle dönecek. Beklentilerimiz fazlasıyla yüksek.

4. Of Montreal – Aureate Gloom


Geçtiğimiz ay paylaştıkları single ‘Bassem Sabry’ ile gördük ki grup hareketli çizgisinden sapmamış. Albüm 3 Mart’ta yayınlanacak.

5. Wild Nothing – Henüz Adı Yok


En son 2013’te yayınladığı EP ile övgü ve ilgi odağı olan Wild Nothing’in yeni albümünün şu sıralar kayıt aşamasında olduğu tahmin ediliyor.

6. Belle & Sebastian – Girls In Peacetime Want To Dance


Albümün yayınlanmasına sayılı günler kaldı, 19 Ocak’ta ikilinin 9. albümünü dinleyebileceğiz. ‘The Party Line’, albümün 12 parçasından biri.

7. Twin Shadow – Eclipse


Pek bir özlediğimiz Twin Shadow da 2015’te dönenlerden. Albümün ilk single’ı olduğunu düşündüğümüz ‘Turn Me Up’, Aralık ayında yayınlanmıştı.

8. Chromatics – Dear Tommy


Aşina olduğumuz bazı şarkılarının alternatif versiyonlarının da yer alacağı 17 parçalık albümün Şubat ayında yayınlanacağı tahmin ediliyor.

9. Tool – Henüz Adı Yok


Tool’un son 5 yıldır her sene çıkacağı haberini aldığımız yeni albümünden ümidimizi kestik aslında ama hani belki.

10. Purity Ring – Henüz Adı Yok


Geçtiğimiz ay yeni bir şarkı yayınlayan Purity Ring’in de bu yıl yeni bir albümle dönmesi bekleniyor.

11. Coldplay – A Head Full Of Dreams


2014’te ‘Ghost Stories’ ile çok fazla insanı memnun edemeyen Coldplay, bu yıl (şimdilik) son albümlerini yayınlayacağını duyurdu. İçimizde bir hüzün.

12. Drake – Views From The 6


Yılın en çok beklenen albümlerinden biri de Drake’e ait. Çıtayı her seferinde daha da yükselten Drake’ten 2015’in en iyi albümlerinden birini bekliyoruz.

13. Kendrick Lamar – Henüz Adı Yok


Birkaç ay önce albümün ilk single’ını yayınlayan ve ilk albümden daha farklı bir rota izliyor gibi gözüken Kendrick Lamar’ın yeni albümüne çok kalmadı diyebiliriz.

14. Rihanna – Henüz Adı Yok


Her yıl albüm çıkarmasına alıştığımız Rihanna’nın son albümünün üzerinden neredeyse 3 sene geçti. Bu kadar aradan sonra güzel bir albümle dönmesini beklemek hakkımız.

15. Grimes – Henüz Adı Yok


Geçen sene ‘Go’yu yayınlayıp hem fanlarını hem de kritikleri birbirine düşüren Grimes, ‘Go’nun albümde yer almayacağını açıklamıştı. Albüme dair detaylar için hala beklemedeyiz.

16. Giorgio Moroder – 74 Is The New 24


Yaşına başına aldırmayan efsane, 74’ü 24 yapabilecek mi hep beraber göreceğiz.

17. Frank Ocean – Henüz Adı Yok


‘Channel ORANGE’ın yarattığı etkiyi yaratabilir mi bilinmez, fakat dedikodular Frank Ocean’ın harıl harıl yeni çalışmalar hazırladığı yönünde. Kasım ayında paylaştığı ‘Memrise’ başlıklı bir buçuk dakikalık ‘snippet’ten sonra ne göreceğimiz konusunda merak içindeyiz.

18. Mark Ronson – Uptown Special


‘Uptown Funk’ ile zirvesini bulmadık liste bırakmayan Mark Ronson, muhtemelen albümle senelik hit ihtiyacımızı tek başına karşılayacak.

19. Will Butler – Policy


Arcade Fire’ın itici güçlerinden Will Butler’ın ilk solo çalışması 10 Mart’ta yayınlanacak. Kendisi Arcade Fire geleneğinden çok Rock’n Roll havası taşıyan ilk single ‘Take My Side’ı geçtiğimiz aylarda paylaşmıştı.

20. Death Grips – The Powers That B


Henüz bugün yayınladıkları enstrümantal albüm ‘Fashion Week’ten yola çıkacak olursak, 10 Şubat’ta bizi kelimenin tam anlamıyla gümbür gümbür bir albüm bekliyor.

21. James Blake – Henüz Adı Yok


2014’te pek çok şarkı yayınlayıp heyecanı diri tutan James Blake de 2015’te dört gözle beklediklerimizden. Kanye West ile çalıştıklarını biliyoruz.

22. Marina & the Diamonds – Froot


Albüm 6 Nisan’da geliyor. Gelene kadar da ay ve günlerin aynı sayıya tekabül ettiği tarihlerde albümden parçalar geliyor. 1 Ocak’ta yayınlanan Immortal gibi.

23. Miguel – Henüz Adı Yok


D’Angelo’nun tahtının en sağlam adayı Miguel’in de bu yıl yeni bir albüm yayınlaması bekleniyor. Kendisi geçtiğimiz günlerde 3 şarkılık mükemmel bir EP yayınlamıştı.

24. Beach House – Henüz Adı Yok


2012 tarihli şaheserleri ‘Bloom’u takip edecek albümde ne gibi melodiler duyacağımıza dair bir ipucu için bu ismi meçhul şarkının konser kaydına kulak verin.

25. Kanye West – Henüz Adı Yok


Geçen yıl bir sürpriz olur da çıkar diye dört gözle beklediğimiz Kanye West’in albümü 2015’e kaldı. Paul McCartney’li ilk single ise birkaç gün önce yayınlandı. Yılın en çok beklenen albümü desek abartmış olmayız.

26. Gwen Stefani – Henüz Adı Yok


Yıllar sonra yeni bir solo albümle dönecek olan Gwen Stefani, istediği başarıyı elde edemeyecek gibi gözükse de biz merak içindeyiz. Pharrell ve Charli XCX destekli albümün birkaç hafta içinde yayınlanması bekleniyor.

27. Madonna – Rebel Heart


Albümünden demoların sızması nedeniyle zor zamanlar geçiren Madonna, 3 yıl aradan sonra dönüyor ve bu sefer oldukça iddialı. Albümden 6 şarkıyı şimdiden dinleyebilirsiniz.

28. Britney Spears – Henüz Adı Yok


‘Britney Jean’ felaketinden sonra Britney Spears’tan güzel bir albüm bekliyoruz. İlk single’da Iggy Azalea’nın olduğu ve şarkının yakın bir zamanda yayınlanacağı söyleniyor.

29. Modest Mouse – Strangers to Ourselves


‘Lampshades on Fire’ dışındaki şarkıların ismi açıklanmamış olsa da 8 yıllık sessizlikten sonraki 15 parçalık albüm için iTunes üzerinden ön sipariş vermek mümkün.

30. Sleater-Kinney – No Cities To Love


10 yıllık bir aranın ardından, birkaç hafta sonra yayınlanacak albüm hakkında ‘Bury Our Friends’ adlı şarkıyı dinleyip fikir sahibi olabilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>