Muhteşem Bir Sloganla Başlayan 11. Beyoğlu Sahaf Festivali: Kitabını Al Taksim’e Gel

September 26, 2017

Sahaflar, geçmişin birikimini yaşanmışlıklarla birlikte raflarında muhafaza eden önemli mekanlardır. Yıllar içinde elden ele geçen kitapları, kıyısı köşesi eskimiş ama hala dayanıklı kartpostalları, siyah beyaz fotoğrafları ve daha pek çok şeyi koruyan sahaflar, hatıra aktarımına ev sahipliği yapan başka bir idealin de kendisidirler. Bu nedenle onları kitapçılardan ayıran en önemli özellik, her şeyin biriciğini ve eşsizini muhafaza ediyor olmalarıdır.

11. kez düzenlenen Beyoğlu Sahaf Festivali her yıl olduğu gibi bu yıl da tüm coşkusuyla Beyoğlu’nda başladı.

1

Taksim Meydanı’da bulunan etkinlik alanına kurulan sahaflar, daha şimdiden ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekmeyi başardı.

2

Festivale Türkiye’nin pek çok bölgesinden yaklaşık 76 sahafın katılım sağladığı söyleniyor.

3

Ve bu yılın sloganı ise bir hayli dikkat çekiyor: Kitabını al, Taksim’e gel!

6

Festival açılışında konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, bu yıl 11. kez düzenlenen etkinlik için şunları söyledi:

5


“Beyoğlu Sahaf Festivali’nin içinde binlerce yıllık tarihimize ait kitapları bulmak mümkün. Dolayısıyla bu işi 11 yıldır keyifle yapıyoruz. Hedefimiz gençlerimizi kitapla buluşturmak. Bu yıl da açılışımızı okumanın önemine dikkat çekmek için ‘Kitabını Al Gel’ temasıyla gerçekleştirdik. Sahaflarımızla ilgili de söylenecek çok söz var. Sahaflar bir kütüphane müdürü gibidirler. Onlar ellerindeki yüzlerce eserin ne olduğunu, hangi konuyu içerdiğini çok iyi biliyorlar. Sahaflar geçmişte yaşamış insanların söylediklerini ve yazdıklarını geleceğe aktaran kültür insanlarıdır. Onların varlıklarından dolayı çok mutluyuz, iyi ki varlar”

25 Eylül’de başlayan festival 2 Ekim’e kadar 10.00-23.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

9

Sizler de işinizden ve okulunuzdan artan zamanlarınızda sahafları ziyaret edebilir, eskinin getirdiği güzelliklerle bir araya gelebilirsiniz.

9

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>